×
 • Lajme
 • Lajme

  Haziri i përgjigjet shkurt Haradinajt pas kritikave të ashpëra që ia bëri mbrëmë

  FrontOnline
  01 Shtator 2020

  Deklaratën e mbrëmshme të Ramush Haradinajt se kryetari i LDK’së Isa Mustafa duhet ta disiplinojë nënkryetarin e partisë, Lufti Hazirin nuk ka dashur ta komentojë ky i fundit. Kryetari i Gjilanit në një përgjigje për Gazetën Express tha se nuk dëshiron të komentojë deklaratën e kreut të AAK’së, duke thënë se Haradinaj ka polemizuar me Isa Mustafën dhe jo me të.

  Ideja e Lutfi Hazirit për ridefinimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, konkretisht bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovë dhe dhënien e Leposaviqit e 17 fshatrave Serbisë duket se e ka nervozuar Ramush Haradinajn.

  Ish-kryeministri Haradinaj mbrëmë në Pressing të T7 i është kundërpërgjigjur një shkrimi të Isa Mustafës të para disa ditëve i cili kishe thënë se LDK’ja do të kërkojë rikonfigurim të qeverisë për ata që nuk e kuptojnë disiplinën qeverisëse, duke iu referuar partnerit të koalicionit, AAK’së.

  “Unë jam që 20 vjet në këto tema poashtu, kur mendon dikush se më disiplinon gabon rëndë, le ta disiplinon shtëpinë e vet, le ta disiplinon Lutfi Hazirin i cili po e hapë gojën përditë poshtë e nalt për ndrrim të kufijve për 17 fshatra më mirë është ajo, më shumë na bënë nder”, ka thënë Haradinaj.

  Këtë deklaratë të Haradinajt nuk ka dashur ta komentojë nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri.

  Kreu i Gjilanit në një përgjigje për Gazetën Express tha se nuk i komenton deklaratat e kreut të AAK’së dhe se Haradinaj ka polemizuar me kryetarin e LDK’së dhe jo me të.

  “Nuk kam koment. Nuk kam pasur komente asnjëherë për deklarata të tilla. Ish-Kryeministri me Kryetarin e LDK’së ka polemizuar e jo me mua”, tha Haziri.

  Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj që nga shfaqja në publik e idesë për ndryshim dhe korrigjim kufijsh ka qenë vazhdimisht kundër duke ritheksuar se Kosova e 17 shkurtit nuk guxon të preket.

  Por sa i përket gjatësisë 381 kilometërshe të vijës kufitare mes Kosovës dhe Serbisë ndryshe mendon Lutfi Haziri i LDK’së.

  Ai ka riaktualizuar idenë që mes Kosovës dhe Serbisë duhet të ketë korrigjim të kufirit me opsionin që Lugina e Preshevës të bashkohet me Kosovën dhe Serbisë t’i ipet Leposaviqi me 17 fshatra.

  Ideja e kryetarit të Gjilanit nuk ka gjetur përkrahje në LDK, parti në të cilën mban pozitën e nënkryetarit.

  Madje, kryeministri Avdullah Hoti i cili edhe zyrtarisht ka rinisur dialogun me Serbinë pas 20 muajsh ndërprerje ka deklaruar në vazhdimësi se me Serbinë do të negociohet vetëm për njohje reciproke në kufijtë aktualë.

  Megjithatë idenë e Hazirit po e përkrahin përfaqësuesit politikë shqiptarë të Luginës së Preshevës.

  Në një prononcim përGazetën Express, ditë më parë kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar ka thënë se vullneti i Referendumit të vitit 1992 të shqiptarëve të asaj ane mbetet bashkimi me Kosovën.

  Ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Kronika01 Mars 2024
  Dy persona kanë hasur mbrëmë në Prishtinë teksa po e mbulonin me rërë në thes që dyshohet të jetë i mbushur me...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli deklaron se lidhja e vetme me dinarin është krijimi i një krize dhe shmangia nga...
  Lajme01 Mars 2024
  Seanca ndaj ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, tashmë ka nisur. Ai akuzohet për hedhje të gazit lotsjellës në vitin 2019...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Sot në ora 13:30 Këshilli Qendror i Zgjedhjeve do të mbajë mbledhjen e radhës. Gjatë kësaj mbledhjeje do të shqyrtohet rekomandimi për...
  Sport01 Mars 2024
  Barcelona pritet të jetë e zënë në afatin kalimtar të verës, por Rafael Leao nuk do të kalojë në Kataluni. Financat e...
  Lajme01 Mars 2024
  Sot do të mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendi të Kosovës. Rendi i ditës I. Miratimi i procesverbalit të mbledhjes së mëparshme...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Njëmbëdhjetë persona janë shtruar në spital dhe rreth 130 janë evakuuar pasi një zjarr i madh shpërtheu në një ndërtesë banimi në...
  Lajme01 Mars 2024
  Sot duke filluar nga ora 09:00 do të mbahet seanca ndaj Ministrit të Brendshëm të Kosovës, Xhelal Sveçla. Ai akuzohet për hedhje...
  Vip01 Mars 2024
  Artistja e njohur shqiptare, Xhensila Myrtezaj është duke përgatitur një projekt të ri muzikor edhe pas raportimeve të shumta për ndarjen nga...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.