×
 • Lajme
 • Lajme

  Haxhiu: Situata me COVID 19 po shkon drejt eskalimit

  FrontOnline
  14 Qershor 2020

  Deputeti nga radhët e PDK-së, Bekim Haxhiu, ka thënë se me shifrat e fundit të COVID 19 në Kosovë, situata po shkon drejt eskalimit.Ai ka renditur një sërë arsyesh për krijimin e gjendjes me virus në vend.

  Derisa ka kritikuar ish-Qeverinë Kurti, Haxhiu ka thënë se qeveria e re duket ‘anemike’ në raport me situatën e krijuar.

  Më poshtë mund ta lexoni postimin e tij të plotë në Facebook:

  Brenda 48 orëve të fundit 111 të infektuar, 1 i vdekur, 509 raste aktive me COVID-19.
  Situata po shkon drejt eskalimit.Në këtë situatë mos respektimi i masave mbrojtëse, organizimi i tubimeve e protestave për qëllime politike, duke rrezikuar shëndetin e popullatës është hipokrizi.

  Që nga fillimi i pandemisë kam qenë kritik për mënyrën si është menaxhuar situata me COVID-19 në vendin tonë:
  – Vonesat në mbyllje të kufinjëve,
  – Keqmenaxhimi i karantinës,
  – Hajnia në pandemi, blerje të barnave dhe paisjeve mbrojtëse me çmime abuzive,
  – Manipulim me shifrat e rasteve me COVID-19,
  – Pranimi i 1000 testeve nga Serbia, favor për përmirësim të imazhit të Serbisë e të Vućiqit
  – Lejimi i mjekëve nga Serbia të punojnë pa licencë të punës të Republikës së Kosovës.
  – Nënshtrimi i Qeverisë Kurti ndaj Serbisë,
  – Vendosja e masave kufizuese në bllok pa bërë analiza specifike për çdo biznes veq e veq, pastaj lirimi i masave pa kritere, pa analizë paraprake,
  – Lirimi i masave nga Qeveria Kurti në ora 23:00 pa kriter, për qëllime politike,
  – Organizimi i tubimeve me mijëra qytetarë për qëllime politike në kundërshtim me rekomandimet e IKSHPK-së.Për këto arsye sot situata është përkeqësuar dhe është shumë serioze, janë 509 raste aktive me COVID-19, prandaj situata mund të eskalojë.Krahasoni numrin e rasteve në 12 ditëshin e parë të çdo muaji për të vlerësuar situatën në të cilën ndodhemi, rrezikut të përhapjes së COVID-19.
  Nga data 01 deri 12 Qershor janë regjistruar 301 raste me COVID-19.
  Nga data 01 deri 12 Maj ishin 96 raste me COVID-19.
  Nga data 01 deri 12 Prill ishin 218 raste me COVID-19.
  Nga data 01 deri 12 Mars, 0 raste me COVID-19.Të nderuar qytetarë, për 120 ditë shteti u udhëhoq nga mashtrues, manipulantë që vidhnin në pandemi, ndërsa me video mesazhe shtireshin se gjoja brengoseshin për shëndetin e popullatës.
  Sot kur kanë rënë nga pushteti, rrezikojnë seriozisht shëndetin e popullatës duke organizuar tubime për ambicie pushteti, nuk ka më kujdes as mesazhe për ruajtje të shëndetit.Qeveria Hoti duket anemike në raport me situatët që i është servuar nga ata qe nga pushteti u larguan.Për qellime politike, për pushtet po rrezikohet shëndeti i popullatës.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të energjisë
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Dy persona janë arrestuar për rrëmbimin që kishte ndodhur në Prishtinë të enjten në mbrëmje. Sipas njoftimit, njëri është 18 vjeç me...
  Lajme25 Maj 2024
  Jens Stoltenberg u ka bërë thirrje aleatëve të NATO-s që furnizojnë Ukrainën me armë për t’i dhënë fund ndalimit të përdorimit të...
  Lajme25 Maj 2024
  Ish-zëvendësministri i Mbrojtjes, Burim Ramadani, fushatën e Serbisë kundër Kosovës për anëtarësimin për asocim në Asamblenë Parlamentare të NATO-s e sheh të...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2468 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe...
  Lajme25 Maj 2024
  Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka ftuar qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes pikave kalimeve kufitare me Serbinë, që të shtunën...
  Lajme25 Maj 2024
  Blakaj: Institucionet s’kanë bërë mjaftueshëm për dokumentimin e krimeve të luftës, shumë prova janë zhdukur Institucionet e Kosovës po fajësohen se nuk...
  Lajme25 Maj 2024
  Moti sot parashihet të jetë i vranët dhe dhe me intervale me diell. Vranësirat gjatë ditës në disa vende parashihen të sjellin...
  Lajme25 Maj 2024
  Regjistrimi i popullsisë, Kastrati: Kemi kaluar shifrën prej 1.5 milion Dje në Kosovë ka përfunduar procesi i regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare...
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.