[wp-story]

Lajme

Haradinaj kujton Basri Canollin: Ishte një luftëtar trim, çdo herë i pari në aksione

Haradinaj kujton Basri Canollin: Ishte një luftëtar trim, çdo herë i pari në aksione
14:25 | 18 Qershor 2020

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovë Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në një tubim përkujtimor për luftëtarin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Basri Canolli me nofkën Shpendi.

Haradinaj e ka vlerësuar lartë luftëtarin Canolli, duke thënë se ai rrodhi nga një familje atdhetare dhe se do të kujtohet si djalë i guximshëm, i cili çdo herë ishte i pari në aksione.

“Sot përkujtuam luftëtarin e dalluar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Basri Canolli – Shpendi. Djalë nga një familje atdhetare, që do të kujtohet si trim, i guximshëm, çdo herë i pari në aksione e beteja, i përcaktuar të mos lëshojë pushkën deri në çlirimin e vendit”.

I pari i AAK-së ka thënë se pas tubimit përkujtimor, ka marrë pjesë në vënien e gurëthemelit të kullës që do ta mbajë emrin e tij.

“Pas tubimit përkujtimor, morëm pjesë në vënien e gurthemelit të kullës që do ta mbajë emrin e tij. Lavdi e përjetshme!”.

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera