×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Hapet panairi i mishit të qenit në Kinë, aktivistët shpresojnë që kjo të jetë hera e fundit

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Pavarësisht fushatës së qeverisë kineze për përmirësimin e mirëqenies së kafshëve dhe për zvogëlimin e rrezikut ndaj shëndetit nga përhapja e pandemisë, në Kinë është hapur panairi për mishin e qenit si ushqim.

  Ky festival mbahet një herë në vit dhe zgjat dhjetë ditë. Ai është duke u mbajtur në qytetin Yulin dhe zakonisht tërheq mijëra vizitorë, por aktivistët për mbrojtjen e të drejtave të kafshëve kanë thënë se numri ka rënë këtë vit, shkruan “Reuters”.

  Qeveria në Pekin është duke hartuar plane për ndalimin e tregtisë me kafshë të egra dhe për mbrojtjen e kafshëve shtëpiake. Për këtë arsye, aktivistët po shpresojnë se ky është viti i fundit që lejohet mbajtja e këtij festivali.

  “Unë shpresoj se Yulini do të ndryshojë, jo vetëm për hir të kafshëve, por edhe për shëndetin dhe sigurinë e banorëve të tij”, tha Peter Li, pjesëtar i një grupi ndërkombëtar për mbrojtjen e kafshëve.

  “Lejimi i tubimeve publike masive për të tregtuar dhe konsumuar mish qeni në dyqane të mbushura me njerëz dhe në restorante në emër të një festivali paraqet rrezik të konsiderueshëm për shëndetin publik”, shtoi ai.

  Në prill, Shenzheni u bë qyteti i parë në Kinë që e ndaloi konsumimin e mishit të qenit. Pritet që këtë shembull ta ndjekin edhe qytetet e tjera.

  “Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Parlamenti Evropian ka miratuar të enjten një rezolutë për procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE), përmes së cilës kërkoi që ky...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Parlamenti Evropian (PE) ka thënë në një rezolutë që e miratoi të enjten se besueshmëria e Bashkimit Evropian (BE) dëmtohet nga mungesa...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për një kohë shumë të gjatë është aluduar e akuzuar se “komisarja” e fortë e Lëvizjes Vetëvendosje nga Shqipëria, Dejona Mihali, qëndron...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Telekomit të Kosovës i janë bllokuar të enjten pasdite llogaritë bankare, pas vendimit të Gjykatës Komerciale lidhur me borxhin prej 5.7 milionë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, i ka reaguar deputetes së VV-së, Ardiana Matoshi, e cila sot mbajti veshur një bluzë në të...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...
  Vip29 Shkurt 2024
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Drenusha Latifi, ka shokuar opinionin me deklaratat e saj të fundit, duke bërë akuzat e rënda për dhunë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.