×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Guvernatori i Nju Jorkut i bën thirrje Trumpit të bartë maskë: Duhet të jetë shembull për të tjerët

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo, i ka bërë thirrje presidentit amerikan Donald Trump që të jap urdhër për bartjen e detyrueshme të maskës në hapësira publike, madje duke ia rikujtuar se edhe ai vetë duhet ta bëjë një gjë të tillë me qëllim që të jetë shembull për të tjerët.

  “Ne këtë e kemi bërë në Nju Jork dy muaj më parë”, ka deklaruar Cuomo, duke shtuar se atë duhet ta bëjnë shtetet tjera amerikane të cilat në fillim kishin injoruar një urdhër të tillë, transmeton Telegrafi.

  “Le të jap urdhrin presidenti për bartjen e detyrueshme të maskës, dhe më pas le të jetë vetë shembull për të tjerët duke bartur maskë, sepse e dimë që një veprim i tillë ndihmon shumë”, ka shtuar Cuomo.

  Zyrtarë nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, rekomandojnë bartjen e maskave në hapësira publike, në veçanti në ato vende ku nuk respektohet distanca sociale. Në anën tjetër Trump ka thënë se bartja e maskës është në rregull, por jo edhe për të.

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministrat e Jashtëm të G7-së po takohen për të diskutuar luftërat në Lindjen e Mesme dhe Ukrainën në ishullin italian të Capri....
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Më shumë se 13,800 fëmijë janë vrarë në Gaza që nga fillimi i luftës, sipas Drejtoreshës Ekzekutive të Fondit të OKB-së për...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Dy gjermano-rusë janë arrestuar në Gjermani nën dyshimet për spiunazh. Njëri prej tyre akuzohet se është pajtuar të kryejë sulme ndaj caqeve...
  Të tjera
  Lajme18 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka vlerësuar të dështuar sistemin gjyqësor dhe prokurorial, pas dy rasteve të vrasjes së grave nga...
  Lajme18 Prill 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde i ka kërkuar Serbisë shtensionim të menjëhershëm të situatës pas ndalesës së qytetarëve dhe zyrtarëve...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, u ka uruar rugëtim të mbarë policëve të rinj që diplomuan sot....
  Lajme18 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka kërkuar angazhim maksimal nga të gjitha institucionet e Kosovës për mbrojtjen e viktimave të dhunës në...
  Lajme18 Prill 2024
  Serbia i ka liruar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, të cilët ishin arrestuar dje. Në mbajtje akoma po mbahet vetëm zëvendësdrejtori i...
  Vip18 Prill 2024
  Pas aludimeve të shumta që kanë qarkulluar në rrjet, vëllai i aktores Egla Ceno ka vendosur të japë sqarime lidhur me statusin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.