×
 • Lajme
 • Lajme

  Grenell pyet diplomatin gjerman: Përse BE nuk i liberalizon vizat për kosovarët?

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Wolfgang Ischinger, i cili ka pasur një rol aktiv gjatë bombardimeve të NATO’s në luftën e Kosovës, ka komentuar paralajmërimin e fillimit të dialogut përmes një postimi në Twitter, ai ka shprehur habinë, duke thënë se si kjo po bëhet pa koordinim me BE’në, e kësaj i ka reaguar menjëherë Grenell, duke thënë se përse BE nuk i liberalizon vizat për kosovarët.

  Pas lajmit nga i dërguari i posaçëm i SHBA’së për dialogun, Richard Grenell, se më 27 qershor do të ketë diskutime për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Uashington, ka pasur reagime të shumta, e ndër ta ka qenë edhe diplomati gjerman, Wolfgang Ischinger.

  Lexo Edhe:
  Grenell pyet diplomatin gjerman: Përse BE nuk i liberalizon vizat për kosovarët?
  Ischinger ka shprehur habinë, duke thënë se si kjo po bëhet pa koordinim me BE’në.

  “Në rregull – por pse kjo do të parandalojë një qasje të përbashkët të grupit të kontaktit SHBA-BE? Mos harroni Bosnjën 95, kujtoni Kosovën 98/99, kujtoni Kosovën – Troika 2007! ‘Së bashku brenda, së bashku jashtë’ ishte motoja jonë atëherë. Funksionoi mjaft mirë. Kam frikë se kjo nuk do të përfundojë mirë”, ka shkruar Ischinger.

  Ndërsa, i menjëhershëm ka qenë reagimi i Grenell, i cili ka replikuar me të, duke thënë se ne i mirëpresim edhe veprimet nga BE, e jo vetëm fjalët.

  Ai tutje i ka thënë Ischinger, se përse BE nuk i liberalizon vizat për kosovarët dhe se populli i Kosovës dhe ai i Serbisë meritojnë më shumë.

  “Ne i mirëpresim të gjitha veprimet, jo vetëm bisedimet. Pse nuk bën një postim që BE të ndërmarrë veprime për vizat – të cilat i kanë premtuar prej vitesh? Populli i Kosovës dhe i Serbisë meritojnë përparim”, i është përgjigjur Grenell.

  Ndryshe, nga viti 1995 deri në vitin 1998 Wolfgang Ischinger ka qenë drejtor politik në ministrinë e jashtme dhe bashkë me diplomatin e SHBA, Riçard Holbruk, ka qenë pjesëmarrës aktiv në arritjen e marrëveshjes së paqes të Dejtonit që i dha fund luftës në Bosnje-Hercegovinë. Një rol aktiv mori Ischinger, në pranverën e vitit 1999 gjatë bombardimeve të NATO’s në luftën e Kosovës, duke u përpjekur intensivisht për ta vënë në lëvizje Rusinë për një politikë të përbashkët ndërkombëtare ndaj Kosovës.

  Comodita me dyshekët e saj në Panairin MOW, fiton klientë të rinj në Gjermani
  Nga Rubrika
  Lajme30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës ka lëshuar një komunikatë për aksionin e sotëm policor në lidhje me grabitjen e armatosur në Suharekë. Policia ka...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës ka konfirmuar se gjatë aksionit të së enjtes është vrarë njëri prej të dyshuarve për grabitjen e armatosur, të...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Një prej të arrestuarve për grabitjen e armatosur në Prizren është Bujar Basha nga Prizreni. Ai ishte i dënuar për një tjetër...
  Të tjera
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, nga foltorja e kuvendit ka shprehur kritikën për rastin e shumëpërfolur të ditëve të fundit, pagesën e...
  Vip30 Nëntor 2023
  Kantautori dhe këngëtari i “The Pogues”, Shane MacGowan, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë. Muzikanti, hitet e...
  Kronika30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës ka realizuar një operacion të suksesshëm gjatë ditës së sotme. Front Online raporti se Policia është detyruar të neutralizojë...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Një sërë zyrtarësh janë larguar nga një seancë e takimit të ministrave të OSBE-së ndërsa ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov nisi...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Partia Socialdemokrate (PSD) ka mbajtur konferencë për medie, duke kërkuar lirimin e kryetarit Dardan Molliqaj dhe pesë aktivistëve të kësaj partie. Ata...
  Sport30 Nëntor 2023
  Diego Milito vlerësoi cilësitë e yllit të Interit, Lautaro Martinez dhe beson se sulmuesi ‘ka ende shumë për të dhënë’ në karrierën...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.