×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjermania vendos masa të izolimit në nivel lokal

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Autoritetet gjermane po vendosin masa lokale të izolimit pas një shpërthimi të infektimeve me koronavirusin e ri në një fabrikë të mishit.

  Më shumë se 1.300 punonjës të fabrikës në Tonies kanë dalë pozitiv në testin për koronavirus.

  Kryeministri i shtetit të Rhein-Westfalisë, Armin Laschet, tha se kufizimet do të kthehen në rrethin Gutersloh, që ka rreth 360,000 banorë.

  Kjo, shënon edhe rikthimin e parë të masave të izolimit, që kur Gjermania filloi të heqë bllokimin e saj në muajin maj.

  Laschet tha se bllokimi do të zgjasë deri më 30 qershor, dhe e përshkroi vendimin si një “masë parandaluese”.

  Gjermania është vlerësuar gjerësisht për reagimin e saj ndaj pandemisë, por ka shqetësime që numri i të infekturave po rritet përsëri.

  Por, autoritetet kanë theksuar se shpërthimet mbeten të lokalizuara.

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Ministria e Jashtme e Azerbajxhanit bëri të ditur se ambasadori i saj dhe stafi tjetër i ambasadës janë kthyer në Teheran, një...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas, dha dorëheqje nga kjo pozitë, për t’u bërë shefe e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian në...
  Të tjera
  Sport15 Korrik 2024
  Lamine Yamal nuk do ta harrojë kurrë eksperiencën e jashtëzakonshme që e pati në Euro 2024. Super-talenti i Barcelonës ishte sensacion në...
  Lajme15 Korrik 2024
  Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti, i cili ka thënë se vrima nga e cila rridhte buxheti...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Lajme15 Korrik 2024
  Ambasadorët e shteteve më të fuqishme në botë u bën bashkë të dielën në Klan Arena. Ata shkuan për të parë finalen...
  Lifestyle15 Korrik 2024
  Ushqimet dhe pijet e gjelbra janë shumë (dhe nuk e nënvizojmë dot mjaftueshëm) të rëndësishëm dhe ushqyes për shëndetin e organizmit. Ardhja...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Ministria e Jashtme e Azerbajxhanit bëri të ditur se ambasadori i saj dhe stafi tjetër i ambasadës janë kthyer në Teheran, një...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.