×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjermani, 369 familje nën karantinë pas shpërthimit të Covid19

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Autoritetet në Berlin kanë vendosur 369 familje nën karantinë pasi dhjetëra njerëz rezultuan pozitive në koronavirus.

  Zyrtarët në rrethin jugor të Neukoelln thanë se shpërthimi përfshinte shtëpi në shtatë vendndodhje të ndryshme dhe në disa raste me 10 njerëz që jetonin së bashku, shkruan Daily Mail.

  Zyrtari i lartë shëndetësor i Berlinit, Dilek Kalayci, u bëri thirrje atyre që banojnë në kryeqytetin gjerman të përdorin një aplikacion të ri të gjurmimit të kontaktit, të mbështetur nga qeveria për të ndihmuar në kufizimin e përhapjes së virusit.

  Zyrtarët thonë se aplikacioni i ri i gjurmimit është aq i sigurt sa që edhe ministrat e qeverisë mund ta përdorin atë – megjithëse zhvilluesit pranojnë se nuk është ende perfekt.

  Aplikacionet për smartphone janë provuar si një mjet i teknologjisë së lartë në përpjekjen për të gjetur infeksionet e mundshme Covid-19.

  Ekspertët thonë se gjetja e rasteve të reja shpejt është thelbësore për ngushtimin e grupimeve të freskëta, veçanërisht pasi vendet dalin ngadalë nga bllokimet dhe përpiqen të shmangin një valë të dytë të infeksioneve dhe vdekjeve.

  Cilësi, gatim dhe shpërblim
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se forcat e armatosura të vendit të tij vranë rreth gjysmën e komandantëve të Hamasit gjatë operacioneve...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Një ngjarje e shokuese, ka ndodhur në SHBA ku një 13 vjeçar ka vrarë nënën e tij me thikë dhe më pas...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Takimi i kryeministrit Albin Kurti me njësitin elitar të Policisë së Kosovës më 15 nëntor përfundoi pa sukses. Pas këtij takimi, ky...
  Ekonomi06 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës, në asistimin e Njësitit Anti-kontrabandë nga Dogana e Kosovës dhe ATK-së me qëllim të luftimit të Ekonomisë jo formale,...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Një ngjarje e shokuese, ka ndodhur në SHBA ku një 13 vjeçar ka vrarë nënën e tij me thikë dhe më pas...
  Kronika06 Dhjetor 2023
  Në një objekt banesor janë përfshirë nga zjarri orët e rrymës në rrethana të panjohura. Në raportin 24 orësh të Policisë së...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka marrë pjesë në prezantimin e masës 1.2 për subvencionimin e familjeve me asistencë sociale. Ai ka thënë se...
  Opinione06 Dhjetor 2023
  Nga Shqipe Pantina Sa here ju ka ndodhë që keni qenë në një restorant apo vend publik ku ka pasur edhe fëmijë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.