×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gëzimi i ushtarit azerbajxhanas, kur vranë 15 ushtarë armenë

  FrontOnline
  28 Shtator 2020

  Forcat armene dhe azerbajxhanase kanë hapur zjarr kundrejt njëra tjetrës në territorin e Nago-Karabakut.

  Në rrjet janë duke qarkulluar disa  foto teksa shihen një ushtar i Azerbajxhanit i lumtur pasi kishin vrarë ushtarët armenë.

  Të dyja palët kanë akuzuar njëra-tjetrën për përdorimin e artilerisë së rëndë.

  Presidenti i Azerbajxhanit deklaroi një mobilizim të pjesshëm ushtarak. Një përfaqësues i ministrisë armene të mbrojtjes u shpreh se 200 armenë janë plagosur.

  Nagar-Karabah tha se 15 ushtarë të tjerë të tij ishin vrarë , gjithashtu tha se kishin rimarrë disa territore mbi të cilat kishin humbur kontrollin.

  Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha se forcat armene po bombardonin qytetin e Terter.

  Nagar-Karabak kishte thënë ditën e diel se 16 ushtarë të tij ishin vrarë dhe më shumë se 100 të plagosur pasi Azerbajxhani filloi një sulm ajror dhe artilerie.

  Përplasjet kanë nxitur një turmë diplomacie për të ulur tensionet në një konflikt i cili ka kohë që ka filluar  midis Armenisë së krishterë  me  Azerbajxhanin mysliman.

  Rusia bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe një fuqi tjetër rajonale, Turqia, tha se do të mbështeste Azerbajxhanin, aleatin e saj tradicional.

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Një tërmet është regjistruar rreth orës 22:22 në Tiranë, i cili raportohet të ketë qenë i magnitudës 2.4 të shkallës Rihter Sipas...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Një 15 vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia greke pasi qëlloi me thikë një bashkëmoshatar të tij grek. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Janë pajisur me urdhër mbrojtës dy persona në Korçë, pasi që dy 52-vjeçarë kanë ushtruar dhunë ndaj tyre. Njëri ushtronte dhunë nga...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Pas Vrapçishtit dhe takimit me banorët e malësisë së Tetovës, Fronti Evropian, tubimin qëndror sonte e ka mbajtur në Shkup në Sheshin...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Vip21 Prill 2024
  Xhuli dhe Blero janë dy personazhe të njohura në vendin tonë. Të dy përjetuan një aventurë të njejtë, rrugëtimin në “Big Brother”....
  Vip21 Prill 2024
  Ledjona Xheladinaj, gazetarja që ishte një prej protagonisteve në këtë edicion të tretë të Big Brother VIP, ishte e ftuar pasditen e...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Imami Ahmed Kalaja deklaroi sot se ka një familje të madhe. Kalaja tha se është baba i 10 fëmijëve. Imami tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.