×
 • Lajme
 • Lajme

  Gëzim Kelmendi: Paratë e Xhamisë së Madhe vijnë nga donatorë myslimanë, jo nga shteti turk

  FrontOnline
  23 Korrik 2020

  Kryetari i Partisë Fjala, Gëzim Kelmendi, tha në emisionin Pressing në T7 se paratë për ndërtimin e Xhamisë së Madhe në Prishtinë vijnë nga donatorë të besimit islam kryesisht nga Turqia, dhe jo nga shteti turk.

  “Paratë vijnë nga donatorë myslimanë, jo nga shteti i Turqisë”, thotë ai, derisa e ka shpjeguar mënyrën se si janë mbledhur paratë.

  Tutje ai ka thënë se donatorët duhet të mirëpriten në vendin tonë, derisa e kritikon shtetin për qasjen ndaj donatorëve të huaj.

  “Ku me marrë të kemi donatorë të tillë në cdo aspekt. Jo vetëm në xhamia. Në autostrada, shkolla, institucione, spitale etjj…“, thotë ai.

  “Politikat e shtetit tonë kanë qenë të gabuara. Donatorët e jashtëm janë larguar shpesh nga vendi”, thotë Kelmendi.

  Prince Coffee House tani edhe në Lipjan
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka treguar se si presidentja Vjosa Osmani i ishte kërcënuar lidhur me dekretimin e Kryeprokurorit të Shtetit,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Deputeti i VV-së, Dimal Basha, ka dhënë një koment për pamjet që publikoi sot RTK teksa Milan Radoiçiq shihet duke rrahur brutalisht...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se Qeveria e Kosovës, për herët të parë e ka prioritetizuar adresimin e dhunës në...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.