×
 • Lajme
 • Lajme

  FSSHK: Kryeministri Hoti politizoi përfaqësimin sindikal me ish-kandidat për deputet nga partia e tij

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Federata e Sindikatave të Shëndetësisë ka reaguar pas miratimit të Komisionit Ekzekutiv për menaxhimin e pandemisë nga Qeveria e Kosovës ku janë anëtarësuar rreth 20 përfaqësues të punëtorëve shëndetësorë.

  “Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës pas njoftimit të marr nga mediat mbi Vendimet e Qeverisë Hoti ku ndër të tjera është votuar themelimi i Komisionit Ekzekutiv për luftimin, monitorimin dhe reagimin ndaj Sars Cov2-COVID-19 nga ana e Zyrës së Kryeministrit, shpreh indinjatën e saj në lidhje me përfaqësimin e punëtorëve shëndetësor në këtë Komision”.

  “FSSHK që nga fillimi ka vërejtur se Kryeministri Hoti ka politizuar përfaqësimin sindikal duke i ftuar individë – ish kandidat për deputet nga radhët e partisë së tij në takime e organizime të tilla”, thuhet në reagimin e FSSHK-së.

  Kjo Sindikatë ka deklaruar se përfaqëson mbi 11 mijë punëtorë shëndetësorë, dhe si e tillë ka thënë se “tani e tutje nuk merr përgjegjësi për veprimet të cilat do ti ndërmerr ky Komision me përfaqësues të cilët mbrojnë interesat e ngushta politike partiake e assesi interesat e punëtorëve shëndetësor”.

  Komisioni Ekzekutiv përbëhet nga këta anëtarë: Visar Berisha, Këshilltar i Kryeministrit, kryesues; Pleurat Sejdiu, Oda e Mjekëve të Kosovës, Naser Rrustemi, Oda e Infermierëve të Kosovës, Fitim Havolli, Sindikata e Infermiereve të Kosovës, Blerim Kamberi, Oda e Stomatologëve të Kosovës, Arianit Jakupi, Oda e Farmacistëve të Kosovës, Naser Ramadani, Shoqata e Epidemiologëve të Kosovës, Lul Raka, Shoqata e Mikrobiologëve të Kosovës, Lindita Ajazaj Berisha, Klinika Infektive QKUK-SHSKUK, Valbon Krasniqi, Klinika Infektive QKUK-SHSKUK, Dukagjin Zogaj, Klinika e Alergologjisë QKUK-SHSKUK, Naser Syla, Qendra Emergjente QKUK-SHSKUK, Lulzim Emini, Asociacioni Kosovar i Anesteziologëve të Kosovës, Burim Neziri, Instituti i Patofiziologjisë, Fakulteti i Mjekësisë, Rinë Limani Instituti i Patologjisë, Fakulteti i Mjekësisë, Burim Seferi, Kryqi i Kuq i Kosovës, Iliriana Bajraktari, Përfaqësues nga Shoqata e Pulmologëve të Kosovës, Përfaqësuesi nga Shoqata e Transfuziologëve të Kosovës, Përfaqësues nga Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë, Përfaqësues nga Kolegjiumi i Drejtorëve të Shëndetësisë në Komuna

  “Frika ime është përballja me publikun”, thotë banori/banorja i/e 12-të i/e BBVK
  Nga Rubrika
  Kronika15 Qershor 2024
  Një i dyshuar është arrestuar të premten pasi kishte rrëmbyer një person dhe që për lirimin e tij kërkonte 30,000 euro nga...
  Lajme15 Qershor 2024
  Nga 170 euro sa ishte vitin e kaluar, çmimi i një kurbani në Kosovë këtë vit ka shkuar në 350 euro. Shitësit...
  Lajme15 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Imri Ahmeti se iniciativa e fundit për të shkuar në zgjedhje, ka qenë lojë...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Sot do të fillojë Samiti për paqe për Ukrainën, që do të mbahet në Burgenstok të Zvicrës, ku do të marrë pjesë...
  Lajme15 Qershor 2024
  Policia e Kosovës, pas informacioneve të pranuara nga Agjencia e Kosovës për Inteligjencë, ka gjetur dhe sekuestruar dje një sasi armatimi në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Kuvendi i Komunës sot do të mbajë një seancë solemne. Kjo për rastin e ditës se çlirimit të Gjilanit. Seanca nis ora...
  Lajme15 Qershor 2024
  Nesër për besimtarët mysliman shënohet festa e Kurban Bajramit. Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava sot do t’i drejtohet opinionit publik për një...
  Lifestyle15 Qershor 2024
  Sara Milliken u shpall Miss Alabama në vitin 2024 dhe këtë vit kjo 23-vjeçare do të garojë me përfaqësuese të shteteve të...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Një 33-vjeçar u arrestua pasi theri me thikë një 12-vjeçare në qendrën tregtare Valkea të Finlandës të enjten në mbrëmje. Transmetuesi publik...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.