[wp-story]

Bota/Rajoni

Fshati rumun zgjodhi të njëjtin kryetar edhe pse ai kishte vdekur muajin e kaluar

Fshati rumun zgjodhi të njëjtin kryetar edhe pse ai kishte vdekur muajin e kaluar
18:35 | 28 Shtator 2020

Banorët e një fshati në Rumani rizgjodhën të njëjtin kryetar në zgjedhjet lokale, edhe pse ai vdiq dy javë më parë nga coronavirusi.

Qytetarët besojnë se bëri punë të mirë dhe se e meritonte një fitore edhe pas vdekjes, raporton ap.

Dhjetëra qytetarë ndezën qirinj në varrin e social-demokratit, Ion Aliman pasi përfunduan zgjedhjet lokale në Rumani.

Aliman fitoi me 64 për qind të votave në fshatin Deveselu, i cili ka rreth 3,000 banorë dhe ky do të ishte mandati i tij i tretë. “Nuk besoj se do të kemi përsëri një kryetar të tillë”, tha një banor i fshatit.

Aliman vdiq më 17 shtator në një spital të Bukureshtit, por emri i tij ishte shtypur tashmë në fletët e votimit dhe nuk mund të hiqej.

Me gjithë fitoren e Alimanit, partia e tij, social-demokrate humbi zgjedhjet lokale në qytetet kryesore rumune.

“Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj

Të tjera