×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Fshati rumun zgjodhi të njëjtin kryetar edhe pse ai kishte vdekur muajin e kaluar

  FrontOnline
  28 Shtator 2020

  Banorët e një fshati në Rumani rizgjodhën të njëjtin kryetar në zgjedhjet lokale, edhe pse ai vdiq dy javë më parë nga coronavirusi.

  Qytetarët besojnë se bëri punë të mirë dhe se e meritonte një fitore edhe pas vdekjes, raporton ap.

  Dhjetëra qytetarë ndezën qirinj në varrin e social-demokratit, Ion Aliman pasi përfunduan zgjedhjet lokale në Rumani.

  Aliman fitoi me 64 për qind të votave në fshatin Deveselu, i cili ka rreth 3,000 banorë dhe ky do të ishte mandati i tij i tretë. “Nuk besoj se do të kemi përsëri një kryetar të tillë”, tha një banor i fshatit.

  Aliman vdiq më 17 shtator në një spital të Bukureshtit, por emri i tij ishte shtypur tashmë në fletët e votimit dhe nuk mund të hiqej.

  Me gjithë fitoren e Alimanit, partia e tij, social-demokrate humbi zgjedhjet lokale në qytetet kryesore rumune.

  KEDS vendos 17 trafo të reja në daljen e Ponoshecit të Gjakovës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Është rivarrosur trupi i Liridona Ademajt në fshatin Rracaj të Gjakovës. Ajo me kërkesë të familjes është zhvarrosur nga varrezat e fshatit...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla po merr pjesë në rivarrimin e Liridona Ademajt, 30-vjeçares e cila u vra mizorisht të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sot, nga fshati Cermjan është zhvarrosur trupi i Liridona Ademajt. Me kërkesë të familjarëve, rivarrimi është duke u bërë në Rracaj të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Vëllai i i Liridona Ademaj ka folur për detajet e vrasjes së motrës së tij nga bashkëshorti Naim Murseli. Fillimisht u mendua...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sindikata e Pavarur e Minatorëve të Trepçës përmes një postimi në Facebook ka thënë se menaxhmenti i Trepçës i ka rreth 80...
  Sport04 Dhjetor 2023
  Midis pjesës së parë dhe të dytë të ndeshjes midis Lille dhe Metz, qindra lodra pelushi u hodhën në fushë për një...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.