×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Franca zgjat masat antiCOVID-19

  FrontOnline
  11 Gusht 2020

  Franca do të zgjasë deri në fund të tetorit masën antiCOVID-19 të ndalimit të grumbullimeve me më shumë se 5 000 personave, që skadon më 30 gusht, tha sot kryeministri Jean Castex.

  “Epidemia e COVID-19, që ka marrë më shumë se 30 000 jetë në Francë, po shkon edhe një herë në drejtimin e gabuar, me numrin e infeksioneve të reja në rritje”, paralajmëroi Castex.

  “Numri ditor i rasteve pozitive me virusin është rritur nga rreth 1 000 tri javë më parë në rreth 2 000 tani”, shtoi ai gjatë një vizite në spitalin kryesor në Montpellier.

  Gjithashtu, kryeministri vuri në dukje se ka shenja të reduktimit të respektimit të masave paraprake sanitare, distancimit fizik dhe vënies së maskave, e cila kohët e fundit është bërë e detyrueshme jashtë, si edhe në mjedise të mbyllura, në disa zona.

  Castex njoftoi se do të udhëzojë autoritetet lokale në të gjithë vendin që të zgjasin detyrimin e vënies së maskës në vendet publike sa më shumë që të jetë e mundur.

  Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ‘Adem Jashari’ LKIA me rekord të ri në nr. të udhëtarëve dhe fluturimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Parlamenti Evropian ka miratuar të enjten një rezolutë për procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE), përmes së cilës kërkoi që ky...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Parlamenti Evropian (PE) ka thënë në një rezolutë që e miratoi të enjten se besueshmëria e Bashkimit Evropian (BE) dëmtohet nga mungesa...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për një kohë shumë të gjatë është aluduar e akuzuar se “komisarja” e fortë e Lëvizjes Vetëvendosje nga Shqipëria, Dejona Mihali, qëndron...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Telekomit të Kosovës i janë bllokuar të enjten pasdite llogaritë bankare, pas vendimit të Gjykatës Komerciale lidhur me borxhin prej 5.7 milionë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, i ka reaguar deputetes së VV-së, Ardiana Matoshi, e cila sot mbajti veshur një bluzë në të...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...
  Vip29 Shkurt 2024
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Drenusha Latifi, ka shokuar opinionin me deklaratat e saj të fundit, duke bërë akuzat e rënda për dhunë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.