×
 • Lajme
 • Lajme

  Flet Dritan Abazovic: Serbia ndërhyri në zgjedhje e Malit të Zi

  FrontOnline
  09 Shtator 2020

  Kryetari i URA-s, Dritan Abazoviq e sheh rezultatin e fundit të zgjedhjeve në Malin e Zi si rrëzimin e fundit autoritativ në Evropë duke iu referuar kështu Milo Gjukanoviqit.

  Ai në Rubikon të Klan Kosovës deklaroi se në procesin e zgjedhjeve kishte ndërhyrë edhe Serbia.

  “Ne kurrë nuk e kemi ndryshuar pushtetin, gjithmonë ndryshimet kanë ardhur me dhunë dhe luftra si në atë të parën ashtu edhe në Luftën e Dytë botërore. Çdoherë ndryshimet kanë ardhur si ka dashur Gjukanoviqi, është hera e parë që qytetarët janë bërë bashkë për ndryshim”.

  “Ne e kemi mundur regjimin e fundit autoritativ në Malin e Zi”, deklaroi Abazoviq.

  Abazoviq mes tjerash foli edhe për problemet që kishte Mali i Zi sipas tij nga Gjukanoviqi.

  “14 vjet pas ne kemi ardhur në gjendje që të gjitha resurset shtetërore të përqenderohen tek dy-tre familje, ka pasur një manipulim të mediave dhe gjithçka tjetër”.

  “Deri tani Gjukanoviq dhe partia e tij janë ndjerë të paprekur. Ata kanë qenë të paprekshëm prej ligjit edhe pas gjithë atyre aferave publike”.

  “Ne kemi ardhur deri tek ndryshimi i madh politik pas vullnetit të jashtzakonshëm të qytetarëve”.

  Abazoviq theksoi se Serbia kishte ndërhyrë në zgjedhje dhe se Gjukanoviq e mundësoi influencën e kishës në zgjedhje në Mal të Zi.

  “Prap ka dalur e para por me shumë më pak vota se herën e kaluar, kanë pësuar humbje në shumë qytetet që ishin të njohura për vota aty. Edhe në Podgoricë ka humbur mbi 20 mijë vota”.

  “Ka pasur ndërhyrje të Serbisë në rezultat, në çdo hulumtim që bëhet nëpër kisha se si institucioni që qytetarët e besojnë, DPS kanë fut kishën në këtë mes”.

  “Influenca e kishës ishte e dukshme në zgjedhje dhe rezultat” deklaroi Abazoviq.

  KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Lajme24 Maj 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot diell dhe vranësira, me mundësi për ndonjë reshje të dobët në zona të caktuara, kryesisht...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.