×
 • Lajme
 • Lajme

  Flasin nga Pulmologjia, pasi një kufomë qëndroi për shtatë orë në klinikë

  FrontOnline
  13 Shtator 2020

  Drejtoresha e Klinikës së Pulmologjisë, Rukije Mehmeti, është deklaruar rreth rastit të një kufome e cila ka qëndruar në njërën nga dhomat e kësaj klinike, për rreth shtatë orë pas vdekjes.

  Mehmeti për klankosova.tv deklaroi se e ndjera është sjellë në gjendje të rëndë shëndetësore nga Emergjenca dhe se ka qenë në pritje të rezultatit për COVID-19.

  Sipas saj, në mungesë të rezultatit, obligimi ka qenë i familjes që ta bartë kufomën në morg dhe të njëjtit kanë refuzuar t’i marrin shpenzimet mbi vete.

  “Të ndjerës i është marrë mostra në Emergjencë dhe ka qenë në pritje të rezultatit për koronavirus”.

  “Ministria e Shëndetësisë bën bartjen e kufomave vetëm në rastet pozitive meqë e ndjera ka qenë në pritje të rezultateve familjarët nuk kanë pranuar që t’i kryejnë shpenzimet për bartjen e kufomës deri në morg dhe për këtë ka qëndruar deri në marrjen e rezultatit”.

  “E ndjera ka rezultuar pozitiv për COVID-19 dhe kompania e kontraktuar nga MSH menjëherë ka bërë bartjen e viktimës për në morg”, u shpreh ajo.

  Rastin e ka bërë publik në rrjetin social Facebook një qytetar, derisa ka bërë të ditur se kufoma po qëndron bashkë me pacientë të cilët po marrin trajtim për COVID-19.

  Zyrtare: Dyshekët e Comoditas produktet më të eksportuara nga Kosova për vitin 2023, dyfish më shumë se tjerët
  Nga Rubrika
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryeministri kosovar, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq do të takohen në Bruksel me 26 qershor. Lidhur me këtë takim dhe...
  Lajme24 Qershor 2024
  Tridhjetë biznese të “muzikës live” dhe të “qendrave të masazheve” janë mbyllur me vendim të Inspektoratit të Tregut. Bizneset janë mbyllur pas...
  Lajme24 Qershor 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, kërkoi veprime konkrete për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor gjatë...
  Të tjera
  Vip24 Qershor 2024
  Gabriela Arapi dhe Ilnisa Agoli janë përballur në “Top Arena” me njëra-tjetrën, ku janë sqaruar edhe për deklaratën që ka bërë ish-konkurrentja...
  Lajme24 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, priti sot në një takim lamtumirës ambasadoren e Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Carin Lobbezoo. Në njoftimin e lëshuar...
  Lajme24 Qershor 2024
  Në fillim të këtij muaj patën filluar renovimet e sallës plenare të Kuvendit të Kosovës. E që nga ajo kohë nuk ka...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, ka thënë se nga e marta mund të ketë grevë të punëtorëve...
  Lajme24 Qershor 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, rreth takimit të së enjtes të Nivelit të Lartë në Bruksel...
  Lajme24 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në Luksemburg, ka marrë pjesë në takimin e rregullt të Ministrave...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.