×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dyshime mbi pasurinë, Gjykata e Lartë vendos për Trump

  FrontOnline
  09 Korrik 2020

  Presidenti amerikan Donald Trump rrezikon t’i nënshtrohet hetimit pasuror nga kundërshtarët demokratë nëse Gjykata e Lartë do të vendosë kundër tij. Çështja pritet të ndikojë të shanset e kreut të shtetit për të rimarrë presidencën në muajin nëntor.

  Gjykata e Lartë në Amerikë pritet të marrë të enjten një vendim sa juridik, aq edhe politik që mund të dëmtojë kreun e shtetit, Donald Trump, më pak se 4 muaj nga zgjedhjet presidenciale.

  Paditë e ngritura nga opozitarët demokratë kërkojnë të detyrojnë shefin e Shtëpisë së Bardhë të publikojë deklaratat tatimore dhe të dhëna të tjera financiare që lidhen me të shkuarën e tij në biznesin familjar të ndërtimit.

  Rivalët druhen se presidenti nuk po thotë të vërtetën për sa i përket pasurisë, sigurimit të parave, bashkëpunimit me kompanitë e huaja, rreth mundësisë që mund të ketë kryer evazion fiskal, pastrim parash ose mund të ketë përfituar padrejtësisht nga lehtësirat e kodit tatimor.

  Për këto akuza, prej vitit 2015 kur filloi fushatën për drejtimin e zyrës ovale, Trump është mbrojtur me pretekstin se bizneset e tij janë në auditim e sipër, ndaj nuk mund t’i publikojë të dhënat e kërkuara financiare.

  Gjykatat e ulëta në qytetin e Nju-Jorkut më herët kanë gjykuar se kreu i shtetit duhet t’i bëjë të njohura raportet me firmat partnere por edhe llogaritë bankare në institucionet financiare shumëkombëshe me të cilat ka bashkëpunuar.

  Të enjten, një vendim i Gjykatës së Lartë në favor të palës akuzuese do lejonte ligjvënësit demokratë në Kongresin amerikanët që të hetojnë dyshimet e tyre.

  Gjykimi kundër presidentit do bënte që çështja të përdorej politikisht nga demokratët në fushatën në vijim për zgjedhjet kombëtare.

  Për shkak të situatës tragjike me pandeminë e koronavirusit por edhe protestat kundër racizmit ndaj afroamerikanëve të përhapura në mbarë vendin, publiku amerikan mendohet se e ka humbur besimin te kreu aktual i shtetit.

  Në sondazhet e fundit, republikani 74-vjeçar Trump qëndron aktualisht rreth 10 për qind poshtë demokratit 78-vjeçar, Xho Bajden.

  Artmotion dhe DigitAlb arrijnë marrëveshje të re bashkëpunimi pesëvjeçar
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Lushnjë, ku një 82-vjeçar, Behar Musaku ka qëlluar me armë zjarri të bijë, dhe më...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Situata në Bishkek është stabilizuar në orët e vona të 18 majit, ka thënë policia, pas dhunës së disa grupeve kundër studentëve...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Jeta e kryeministrit sllovak Robert Fico nuk është më në rrezik, pas atentatit me të cilin është përballur ditë më parë, ka...
  Të tjera
  Lajme19 Maj 2024
  Sindikata e Policisë së Kosovës ka votuar të dielën për shkarkimin e kryetarit Imer Zeqiri. Për shkarkimin e tij, Zeqiri e kuptoi...
  Lajme19 Maj 2024
  Ka përfunduar vizita e prindërve të ish-presidentit Thaçi në Qendrën e Paraburgimit në Hagë. Babai dhe nëna e Thaçit ishin sot për...
  Lajme19 Maj 2024
  Ministria kroate e Mbrojtjes ka bërë të ditur se nesër do të mbahet ceremonia zyrtare e dërgimit në Kosovë të trupave të...
  Lajme19 Maj 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka ndarë një video nga takimi dhe konferenca e përbashkët me Nënsekretaren amerikane të Shtetit për Diplomaci Publike, Liz...
  Lajme19 Maj 2024
  Kandidati i PDK-së për kryeministër, Bedri Hamza, në Zvicër është takuar me diasporën atje, të cilët i ka falënderuar për mikëpritjen. Ai...
  Lajme19 Maj 2024
  Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami ka thënë se Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë të pavërteta kur deklaron se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.