×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dr.Fauci: Ekziston një mënyrë për t’i dhënë fund provave të vaksinave kundër covid-19

  FrontOnline
  03 Shtator 2020

  Sipas Dr. Anthony Fauci, një vaksinë kundër covid-19 mund të jetë në dispozicion më herët sesa është parapa nëse provat klinike tregojnë rezultate pozitive.

  Megjithëse, dy prova klinike priten të përfundojnë deri në fund të vitit, Fauci tha se një bord i pavarur si Bordi i Monitorimit të të Dhënva dhe Sigurisë (DSMB) ka autoritetin për t’i dhënë fund provave sa më pare shkruan CNN.

  Fauci thotë se të gjitha të dhënat janë aq të mira tani, të sigurta dhe efektive.

  Komentet e Dr.Fauci vijnë në një kohë shqetësuese, ngase presioni politik drejtuar DSMB mund të ndikoj për një aprovim të hershëm të vaksinës.

  Fauci, beson se anëtarët e pavarur të DSMB, të cilët nuk janë punonjës qeveritarë, do mbajnë vaksinat në standarde të larta pa u ndikuar.

  Prodhuesit tani po testojnë tre vaksina kundër covid-19, njëra nga Moderna dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit dhe tjetri i udhëhequr nga Pfizer dhe BioNTech

  Ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Policia e Korçës ka bërë të ditur se një person është gjetur i pajetë mëngjesin e së enjtes në Drenovë të Korçës....
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Bashkimi Evropian është pajtuar për të shtuar sanksionet mbi prodhuesit iranianë të dronëve dhe raketave. Lëvizja pritet që të pasojë pas sulmit...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky u është drejtuar liderëve të BE-së, duke u thënë atyre se duhet të bëjnë më shumë. Zelensky u...
  Të tjera
  Opinione18 Prill 2024
  Burimi: The Guardian (Titulli origjinal: Netanyahu faces tough questions on Iran – because we Israelis don’t need any more forever wars) Shkruan:...
  Vip18 Prill 2024
  ‘Big Love’ është rikthyer përsëri dhe në këtë edicion të formatit më të ndjekur të ‘BBV3’. Pasditen e sotme, banorët janë mbledhur...
  Vip18 Prill 2024
  Juliana Nura, një ndër bukuroshet që mori pjesë në shtëpinë e “Big Brother VIP Kosova 1”, ka thumbuar aktorin Vedat Bajrami, me...
  Sport18 Prill 2024
  Real Madrid dhe Bayern Munchen, i kompletuan mbrëmë çiftet gjysmëfinaliste të UEFA Champions League. Këto dy skuadra pikërisht do të përballen me...
  Lajme18 Prill 2024
  Sot në Kuvendin e Kosovës do të bëhet konstituimi i Komisionit Hetimor Parlamentar për procesin e subvencionimit të blerjes së teksteve shkollore...
  Lifestyle18 Prill 2024
  Dashi Do të përfshiheni në një debat mjaft të ndezur, i cili rrezikon që të kthehet agresiv. Mundohuni që të mos keni...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.