×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dhjetë fakte interesante për suedezët

  FrontOnline
  10 Gusht 2020

  Cilësia e jetës në Suedi është e ndryshme sesa në pjesët e tjera të botës, dhe fakti që ata filluan të implantojnë mikroçipa te njerëzit, vetëm nxiti perceptimin se suedezët janë “sikur të mos jenë nga ky planet”.

  Çdo banor i këtij vendi ka të drejtën e sigurimit falas, shërbime shëndetësore falas, shtesa të larta për fëmijë dhe përfitime për të papunët.

  Këto janë 10 fakte që e bëjnë jetën të veçantë në Suedi:

  Rezistencë ndaj kushteve të vështira të motit

  Suedezët nuk shqetësohen nga i ftohti. Dhe kur temperatura është në zero, është e zakonshme të shohësh njerëz me xhaketa të lehta dhe ngasin biçikleta.

  Rregullat e sjelljes në dyqane

  Vendasit kryesisht shkojnë në supermarkete me çanta prej liri dhe shmangin qeset plastike. Ata vendosin produktet në arka në mënyrë që barkodi të jetë përballë arkës.

  Pushimi i detyrueshëm i lehonisë për baballarët

  Pushimi i lehonisë për nënën zgjat 480 ditë, por baballarët gjithashtu duhet të kalojnë 90 ditë me fëmijën pas lindjes së tij. Një ligj i tillë u miratua pasi autoritetet besojnë se babai duhet të përfshihet në jetën e fëmijës që në fillim.

  Ndërgjegjësimi mjedisor

  Në të gjitha qytetet në Suedi, ka shumë parqe dhe zona të gjelbra ku zogj, lepuj, iriq dhe kafshë të tjera jetojnë, dhe respektimi i botës së gjallë është një detyrim ligjor. Ata që, për shembull, qëllojnë një harabel, u kanoset burgimi. Nga ana tjetër, ligji përcakton se të gjithë qytetarët kanë të drejtë të gëzojnë burime natyrore. Not në liqene, shëtitje në pyll, çiklizëm – lejohet për të gjithë dhe kudo.

  Nuk ka kohë shtesë

  Në Suedi, nuk është e pazakontë të ndërpritet edhe një takim biznesi, pasi është fundi i orarit të punës. Jeta private dhe koha e lirë janë shumë të respektuara. Nga ana tjetër, nëse një kompani ka një pushim të përshkruar prej 45 minutash, punonjësit nuk do ta zgjasin atë kohë. Respektimi i rregullave është i rëndësishëm për të gjithë.

  Pagesa me mobil

  Në Suedi, pothuajse kurrë nuk paguajnë para – është një platformë jashtëzakonisht e njohur që lidh një numër telefoni mobil dhe një llogari bankare. Përmes kësaj kërkese, është e mundur që të transferohen para, si dhe pagesa, madje është e mundur të paguhen me mobil edhe në supermarkete.

  ‘Çelikosja’ e fëmijëve

  Në disa kopshte, fëmijët më të vegjël janë të stërvitur mirë dhe lihen jashtë në ajër të ftohtë për t’u “çelikosur”.

  Të luash sporte

  Tre milionë suedezë janë anëtarë të një ekipi sportiv vendas. Sportet dimërore janë shumë të njohura, por njerëzit këtu janë gjithashtu të lumtur të luajnë futboll, basketboll dhe not. Sigurisht, ka edhe shëtitje, si dhe çiklizëm.

  Implantimi i çipave në njerëz

  Qe nga viti 2015, në Suedi mijëra njerëz kanë implantuar çipa dhe procedura është shumë e thjeshtë. Një injeksion përdoret për të vendosur çipin nën lëkurë, dhe çipi duket si një tel i hollë. Ai përmban informacione për kartat e kreditit, patentë shoferin dhe gjëra të ngjashme.

  Rregulla të rrepta për fishekzjarrë

  Për t’u kujdesur për sigurinë e qytetarëve, veçanërisht gjatë Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, suedezët miratuan një ligj të veçantë vitin e kaluar në lidhje me fishekzjarrët. Të gjithë ata që duan të ndezin fishekzjarrë duhet të kalojnë trajnime speciale dhe të marrin një leje, dhe të gjithë ata që shesin fishekzjarrë mund ta shesin atë vetëm te personat me leje.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Më shumë se një mijë vetë vdiqën gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite, njoftuan autoritetet. Besimtarët myslimanë u përballën me temperatura...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Ministria e Shëndetësisë në Gaza ka bërë të ditur se të paktën 37 mijë 598 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Nesër në Luksemburg do të mbahet takimi i ministrave të jashtëm të BE-së, ku në agjendën e tij është edhe takimi me...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.