×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Dermatologët na japin leje për të mos e larë fytyrën në mëngjes

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Tashmë që disa prej nesh janë me pushime, por edhe si pasojë e karantinës, nuk ka më orare fikse për të bërë aktivitete të caktuara gjatë ditës si p.sh.: stërvitjen e mëngjesit. Çfarë ekzaktësisht do të thotë kjo për larjen e fytyrës? Kur duhet ta lajmë atë?

  Sipas dermatologut të certifikuar Joshua Zeichneri (via Well&Good), kushtet e mësipërme nuk duhet të përkthehen në larje të fytyrës më shumë sesa zakonisht.

  “Unë vazhdoj të mendoj që duhet të mbani një rutinë mëngjesi dhe darke, por duke qenë se shumë orare kanë ndryshuar, është normale që edhe lëkura të përshtatet me këto ndryshime,” tha Zeichner.

  “Nëse vendosni të bëni stërvitje sapo zgjoheni nga gjumi, do t’ju sugjeroja të shmangni larjen e fytyrës menjëherë. Megjithatë ky neglizhim ju falet vetëm nëse e kompensoni duke e larë fytyrën pasi të jeni djersitur,” shtoi Zeichner.

  “E njëjta gjë vlen edhe nëse stërviteni në darkë ose pasdite. Lajeni fytyrën nga djersa menjëherë pasi mbaroni ushtrimet dhe më pas aplikoni produktet e zakonshme,” sugjeron Zeichner.

  Nëse stërviteni pasdite dhe kur vjen momenti për të fjetur ndiheni që duhet të lani fytyrën përsëri, mund të aplikoni ujë mishelar, por jo gjë tjetër. Ditën tjetër përsërisni të njëjtën gjë.

  Burimi: Well and Good

  8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….
  Nga Rubrika
  Lifestyle24 Maj 2024
  Mëlçia është organi që kryen disa prej funksioneve më thelbësore në organizëm. Ajo shërben si baza e çdo procesi të metabolizmit. Ky...
  Lifestyle24 Maj 2024
  Dashi: Sipas horoskopit të Paolo Fox-it, këtë të premte 24 forca dhe energjia juaj do të fillojë të rritet: do të jetë...
  Lifestyle24 Maj 2024
  Magnezi është mineral thelbësor që trupi juaj nuk e prodhon, që do të thotë se ju duhet ta merrni atë përmes dietës...
  Të tjera
  Vip25 Maj 2024
  Këngëtarja e njohur, Xhensila Myrtezaj ka lënë një mesazh përmes një Instastorje. Ajo ka shpërndarë një poezi të Rudyard Kipling, të titulluar...
  Sport25 Maj 2024
  Trajneri spanjoll, Xavi ka hapur zemrën për të treguar ndjenjat e tij pasi u shkarkua si trajner i Barcelonës para ndeshjes së...
  Ekonomi25 Maj 2024
  Masat e vëna nga BE-ja për Kosovën, kanë pasur ndikim të negativ në ekonominë e vendit, vlerësojnë drejtuesit e Odës Ekonomike dhe...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër e moshës 19-vjeçare, e cila...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Faton Peci, ka deklaruar se Promovimi i produkteve vendore ashte veprim patriotik. Gjatë së shtunës,...
  Lajme25 Maj 2024
  Komuna e Prishtinës i ka ndarë 110 mijë euro për Elzën Ujkani, motrën e deputetes së VV-së, Fjolla Ujkani e cila u...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.