×
 • Lajme
 • Lajme

  Deri kur do të qëndrojnë në Kosovë trupat ushtarake amerikane

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Është folur se SHBA-ja është duke e konsideruar tërheqjen e trupave prej misionit paqeruajtës të KFOR-it nga Kosova si pasojë e mosbashkëpunimit të Prishtinës.

  Por, a është kjo diçka që konsiderohet të jetë në tavolinë – sipas ambasadorit amerikan në Kosovë Philip Kosnett?

  “SHBA-të janë gjithmonë të pranishme kudo me forcën e saj ushtarake. Ne e shohim këtë nga aspekti i sigurisë në gjithë botën dhe në vende të ndryshme. Në këtë kuptim, nuk besoj se dikush pret që KFOR-i do të ekzistojë përgjithmonë”.

  “Nëse raportet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë përmirësohen, tensionet reduktohen, dhe nëse arrihet një armëpushim në rajon, atëherë do të kishte më pak arsye që KFOR-i të vazhdojë të jetë aty – dhe ky do të ishte një sukses kur të vijë ajo ditë”.

  “Nuk dua të spekuloj se kur kjo ditë do të vijë, por prapëseprapë qytetarët e Kosovës, dhe në çdo shtet tjetër ku SHBA-të kanë vendosur këtë program, nuk duhet të supozojnë se SHBA-të nuk kanë për të thënë asgjë se si kjo funksionon, që e ardhmja e prezencës së trupave amerikane është një vendim që e merr qeveria amerikane, qoftë kur vendoset që trupat tonë të vazhdojnë shërbimin në Gjermani ose në Kore, apo kudo tjetër në botë. Kur e them këtë, dua të siguroj se KFOR-i është aty për një arsye, por që nuk do të jetë përgjithmonë”.

  Kosnett në një intervistë ekskluzive në Rubikon të Klan Kosovës ka thënë se trupat amerikane janë në Kosovë për të ruajtur paqen, por nuk do të jenë përjetësisht këtu – si askund në botë.

  “Trupat amerikanë të KFOR-it janë këtu për ruajtur paqen dhe sigurinë e qytetarëve të Kosovës dhe do të vazhdojnë të sigurojnë stabilitet në rajon. Ne nuk konsiderojmë se prezenca e trupave tonë do të jetë e përjetshme askund në botë”, ka deklaruar Kosnett.

  BAD NEWS EAGLE BËJNË HISTORI NË LIGËN E LEGJENDAVE DHE DY FINALE FANTASTIKE BASKETBOLLISTIKE TREPÇA – PEJA
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Ish-ministri i jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se Spanja po refuzon ta njohë pavarësinë e Kosovës, duke e përmendur si...
  Lajme25 Maj 2024
  Dy persona janë arrestuar për rrëmbimin që kishte ndodhur në Prishtinë të enjten në mbrëmje. Sipas njoftimit, njëri është 18 vjeç me...
  Lajme25 Maj 2024
  Jens Stoltenberg u ka bërë thirrje aleatëve të NATO-s që furnizojnë Ukrainën me armë për t’i dhënë fund ndalimit të përdorimit të...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Aplikimi i Kosovës për të qenë anëtare e asocuar në Asamblenë Parlamentare të NATO-s do të jetë në agjendë në takimin e...
  Lajme25 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2468 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe...
  Lajme25 Maj 2024
  Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka ftuar qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes pikave kalimeve kufitare me Serbinë, që të shtunën...
  Lajme25 Maj 2024
  Blakaj: Institucionet s’kanë bërë mjaftueshëm për dokumentimin e krimeve të luftës, shumë prova janë zhdukur Institucionet e Kosovës po fajësohen se nuk...
  Lajme25 Maj 2024
  Moti sot parashihet të jetë i vranët dhe dhe me intervale me diell. Vranësirat gjatë ditës në disa vende parashihen të sjellin...
  Lajme25 Maj 2024
  Regjistrimi i popullsisë, Kastrati: Kemi kaluar shifrën prej 1.5 milion Dje në Kosovë ka përfunduar procesi i regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.