×
 • Lajme
 • Lajme

  Coronavirusi nuk po e kursen askënd, të rinj e të vjetër po trajtohen në Infektivë

  FrontOnline
  14 Korrik 2020

  Sipas njoftimi të publikuar sot Klinikën Infektive janë duke u trajtuar 96 pacientë. Infektologu Izet Sadiku në një intervistë për Front Online, ka thënë që prej tyre ka që kanë sëmundje shoqëruese, por edhe pacientë  pa sëmundje shoqëruese.

  “Deri tani shumica e pacientëve që kanë pasur manifestime më të rënda klinike kanë pasur pacientë që kanë pasur edhe sëmundje të tjera shoqëruese, ,mirëpo kemi edhe pacientë që nuk kanë sëmundje të rënda shoqëruese, por që kanë simptoma më të rënda klinike”, ka thënë ai.

  LEXO EDHE: Paralajmëron infektologu: Rreth 45 % e qytetarëve të Kosovës janë asimptomatik me Covid-19

  Sipas tij, Coronavirusi nuk i ka kursyer as moshat e reja.

  “Kjo nuk do të thotë që nuk kemi pasur edhe mosha më të reja që kanë pasur probleme shëndetësore, prandaj ende në botë derisa nuk kemi vaksinë dhe nuk zbulohet një bar me të cilin ne e mjekojmë, e trajtojmë Covid-19 atëherë arma më e fortë që gjithkund e kemi është parandalimi. Për këtë arsye bëhet gjithë kjo apel tek njerëzit që me i përdor maskat, të mbajnë distancën dhe higjienën personale”, ka thënë ai, për Front Online.

   

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar anëtarin e Presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës, Denis Beçiroviq, me rastin e Ditës së Pavarësisë....
  Lajme01 Mars 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ndërsa lokalisht pritet të ketë reshje shiu, të cilat në momente...
  Lajme01 Mars 2024
  Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak është takuar sot me presidenten e Vjosa Osmani. Lajçak ka thënë se me...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.