Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Cilat janë dëshmitë e përhapjes së koronavirusit në shkolla

  FrontOnline
  10 Gusht 2020

  Qeveria e Britanisë së Madhe thotë se ka pak dëshmi se virusi po përhapet në shkolla. Dëshmitë janë të qarta se fëmijët kanë shumë më pak gjasa sesa të rriturit që të sëmuren rëndë nga koronavirusi. Më pak i qartë është roli i fëmijëve në përhapjen e virusit.

  Sipas disa studimeve në pjesë të ndryshme të botës, në të cilat është përdorur metoda e përcjelljes së kontakteve, ka më pak gjasa që fëmijët ta përhapin virusin në krahasim me të tjerët, por dëshmitë deri më tani janë goxha të dobëta.

  Në shtetet ku shkollat tashmë janë rihapur, nuk duket se numri i rasteve është rritur në masë të ndjeshme, ndonëse kjo më tepër mund të jetë shenjë se sa mirë janë duke u menaxhuar shkollat sesa shenjë për aftësinë natyrale të fëmijëve për ta përhapur virusin, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

  Shkollat nuk i bëjnë bashkë vetëm fëmijët. Mësimdhënësit, prindërit në dyer të shkollave dhe efektet e tjera nxitëse, siç janë shtimi i përdorimit të transportit publik ose rritja e numrit të prindërve që kanë mundësi të kthehen në punë, gjithashtu mund të ndikojnë në përhapjen e koronavirusit.

  Përmes një studimi britanik u parashikua se çfarë mund të ndodhë, nëse përfshihen të gjithë këta faktorë. Studimi sugjeroi se shkollat mund të ndikojnë në valën e dytë të përhapjes, nëse sistemi i përcjelljes së kontakteve nuk është mjaftueshëm i mirë. Sipas këtij hulumtimi, fëmijët kanë përgjysmë më pak gjasa që ta përhapin virusin në krahasim me personat e rritur.

  Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Është “ndoshta” koha për një sekretar të përgjithshëm të NATO-s që vjen nga Britania e Madhe, duket të ketë sugjeruar presidenti amerikan,...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak është takuar me presidentin amerikan, Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. Sunak ka thënë se...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.