×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Brazilianët protestojnë kundër Bolsonaros pas javës më të keqe me Coronavirus

  FrontOnline
  29 Qershor 2020

  Protestuesit në Brazil dhe shtete tjera përreth botës janë bashkuar për të denoncuar mënyrën se si Presidenti Jair Bolsonaro ka menaxhuar pandeminë e koronavirusit, gjersa ky shtet i Amerikës Latine regjistroi javën më të keqe të infektimeve, shkruan Al Jazeera.

  Protestat “Stop Bolsonaro” u bënë edhe online, por edhe nëpër rrugët e qyteteve kryesore të Brazilit dhe në më shumë se 20 shtete tjera të dielën, duke kërkuar dorëheqjen e udhëheqësit të së djathtës ekstreme i cili po quhet kërcënim për demokracinë.

  Brazili regjistroi numrin më të madh të infektimeve brenda shtatë ditëve me 259,105 raste deri dielën, sipas shifrave të Ministrisë së Shëndetësisë, transmeton KOHA.

  Shteti gjithashtu raportoi numrin më të madh të vdekjeve brenda javës, me 7,005 të vdekur, pak më ulët se rekordi i javës së kaluar ku humbën jetën 7,285 persona.

  Me më shumë se një milionë raste të regjistruara dhe 57,622 të vdekur, Brazili është në qendër të pandemisë, vendi i dytë pas SHBA-së me numër të rasteve dhe vdekjeve.

  Bolsonaro, i cili e quajti koronavirusin “grip i vogël” është kritikuar shumë për mënyrën se si e ka menaxhuar krizën dhe vazhdimisht ka mohuar dëshmitë në rritje rreth ndikimit vdekjeprurës që ky virus ka pasur në shtetin e tij.

  Tubimet kundër tij u mbajtën edhe në Austri, Spanjë, Zvicër, Gjermani dhe Britani.

  Ekspertët thonë se numri i vërtetë i infektimeve dhe vdekjeve në Brazil me siguri është shumë më i madh se sa që tregojnë shifrat zyrtare.

  Vlera Devolli bashkë me liderin e CDU-së në promovimin e Sara Rosner
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Benjamin Netanyahu thotë se “asnjë presion” nga aleatët e Izraelit nuk do ta ndalojë qeverinë e tij që të vazhdojë luftën kundër...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Të tjera
  Lajme20 Shkurt 2024
  Komandanti i KFOR-it në Kosovë, Ozkan Ulutas, e ka cilësuar sulmin ndaj KFOR-it në veri më 29 maj dhe sulmin e 24...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Një cigare dyshohet të jetë shkaku i zjarrit që kaploi objektin e Shtëpisë së të Moshuarve në Prishtinë. Sipas Donat Lushakut, zëdhënës...
  Opinione20 Shkurt 2024
  Nga Janusz Bugajski: Nën sundimin e Presidentit Aleksandar Vuçiq, Serbia po përpiqet në mënyrë të dëshpëruar të imitojë Rusinë. Ajo kërkon të...
  Sport20 Shkurt 2024
  Liverpool ka një shkallë pasigurie të varur mbi ta, mes lajmeve për largimin e Jurgen Klopp në fund të sezonit dhe me...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Me ftesë nga USAREUR-AF, kontingjenti i FSK-së, i dislokuar në Polatli të Republikës së Turqisë, ka përfunduar me sukses stërvitjen “Dynamic Front...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Në mëngjesin e sotëm, nxënëset e shkollës Model “Qamil Batalli” në Prishtinë, filluan vaksinimin me vaksinën Human Papilloma Virus (HPV). Vaksina HPV...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.