×
 • Lajme
 • Lajme

  Borrell: Nuk jemi në garë me Amerikën, kush do ta zgjidhë çështjen e Kosovës

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell ka deklaruar sot se Bashkimi Evropian pret nga Qeveria e re serbe të ndërmarrë me shpejtësi reformat urgjente të nevojshme për pranimin e Serbisë në BE. Ai ka thënë se BE nuk është  në garë me Amerikën se kush do të jetë i pari që do ta zgjidhë çështjen e Kosovës.

  Siç raportojnë mediat, kryediplomati evropian, ka shfaqur pritjet e tij për një angazhimin e plotë të Serbisë në dialogun e lehtësuar nga BE, si dhe në bashkëpunimin rajonal.

  “BE është plotësisht i përkushtuar që të vazhdojë të mbështesë procesin e pranimit të Serbisë në BE, si dhe rimëkëmbjen ekonomike pas krizës së coronavirusit, duke përfshirë përmes Planit Ekonomik dhe Investimeve për Ballkanin Perëndimor në vjeshtë”, ka thënë Borrell.

  Borrell ka këmbëngulur që BE-ja duhet të luajë një rol vendimtar në dialog, sepse çështja e Serbisë dhe Kosovës është një problem që është në mjedisin e afërt të bllokut evropian.

  “Nëse ne nuk mund ta zgjedhim çështjen (problemin) Kosovë-Serbi, që janë fqinj tanë dhe i takon kapaciteteve tona, atëherë ne nuk mund të pretendojmë që jemi faktor gjeopolitik. Ne nuk jemi në garë me Amerikën se kush do të jetë i pari që do ta zgjidhë çështjen e Kosovës, të paktën unë nuk jam në garë me ta. Nëse Amerika mund t’i bëjë dy palët bashkë, në Shtëpinë e Bardhë ose kudo, unë do të isha më shumë se i lumtur”, ka thënë Borrell.

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Lajme28 Shkurt 2024
  Sekretari Organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Alim Rama, bashkë me anëtarë të tjerë të kësaj partie kanë pritur delegacionin e Partisë së Veprimit...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, znj. Donika Gërvalla, në një postim në platformën X...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Pas samitit për Ukrainën që u mbajt të mërkurën në Tiranë, presidentja  e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kryeministrin shqiptar, Edi...
  Të tjera
  Vip28 Shkurt 2024
  Çifti i krijuar në “BBVK”, Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj po vazhdojnë romancën edhe pas daljes nga ky format. Mirëpo, duket se...
  Sport28 Shkurt 2024
  Amir Rrahmani ka gjetur golin e radhës në Serie A. Kapiteni i Kosovës shënoi golin e barazimit për Napolin në ndeshjen ndaj...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëri homazhe dhe vendosi lule në kompleksin e varrezave të Likoshanit dhe Qirezit, në përkujtim dhe...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Adi Krasta, zëvendësdrejtori i televizionit publik të Kosovës, është kapur duke bërë një veprim skandaloz në emisionin ‘X Factor’ në Shqipëri. Përgjatë...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi, ka thënë se do të vazhdojë greva e punëtorëve teknik...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Një veturë është djegur sot rreth orës 15:00 në rrugën “Muharrem Fejza” në Prishtinë. Rastin për Front Online e ka konfirmuar zëdhënësja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.