×
Etiketë: amerikën
Lajme12 Shtator 2020
Deputeti i Kuvendit nga radhët e AKR’së, Behgjet Pacolli është shprehur kundër rrëzimit të qeverisë dhe ka kërkuar që të ruhen raportet me ShBA’të. Këto qëndrime i bërë të ditura në një editorial dërguar Gazetës...
Lajme27 Gusht 2020
Kreu i PSD-së, Dardan Molliqaj, ka hedhur kritika ndaj shefit të tij të dikurshëm, Albin Kurti, se ka prishur marrëdhëniet me SHBA-në. “Ka prish marrëdhëniet me SHBA, jo veç me këtë administratë por edhe më...
Bota/Rajoni03 Gusht 2020
Në Amerikën e Jugut situata epidemiologjike është shumë e rëndë – në Argjentinë numri i të infektuarve ka arritur në 200 mijë, derisa në Kolumbi është evidentuar numër rekord i të infektuarve brenda 24 orëve...
Bota/Rajoni24 Korrik 2020
Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, në një intervistë për “The Pavlovic Today”, ka folur rreth dialogut të rinisur të Brukselit dhe mungesës së koordinimit në mes të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian....
Bota/Rajoni16 Korrik 2020
Në Amerikën Latine numri i vdekjeve të lidhura me koronavirusin tashmë ka tejkaluar shifrën prej 150,000, derisa Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se shpërthimi i pandemisë pritet të arrijë kulmin në këtë rajon në...
Bota/Rajoni09 Korrik 2020
Pandemia e COVID-19 mund të shtyjë në varfëri 45 milionë persona, të cilët aktualisht figurojnë në klasën e mesme, në Amerikën Latine dhe Karaibe, paralajmëroi sot OKB. “Në një kontekst pabarazish tashmë të dukshme, nivele...
Lajme04 Korrik 2020
Koreja e Veriut tha të shtunën se nuk ka në plan të rifillojë negociatat bërthamore me Shtetet e Bashkuara në një të ardhme të afërt nëse Uashingtoni nuk heq dorë nga ato që vendi komunist...
Lajme04 Korrik 2020
Për nder të 244 vjetorit të Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, flamuri amerikan është vendosur para hyrjes së objektit të Kuvendit të Kosovës. Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr.Vjosa Osmani dhe ambasadori amerikan...
Bota/Rajoni27 Qershor 2020
Pas bllokadave disamuajshe, mbylljes dhe distancës sociale, shumica e vendeve në Amerikën Latine dhe Karaibe po përballen me një rritje të rasteve me COVID-19, krizë ekonomike dhe dobësim për shkak të karantininimit. Pakënaqësitë sociale janë...
Bota/Rajoni24 Qershor 2020
Amerika Latine ka tejkaluar shifrën prej 100 mijë vdekjeve nga COVID-19. Numri i vdekjeve të Amerikës Latine nga pandemia e koronavirusit tejkaloi 100,000 të martën, sipas një raporti të Reuters, ndërsa numri i infeksioneve, në...
Bota/Rajoni24 Qershor 2020
Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Amerikën Latine dhe në Karaibe tashmë ka kaluar 100 mijë. Sipas Johns Hopkins University, mbi gjysma e rasteve të vdekjeve janë raportuar në Brazil, aty ku numri i...
Lajme22 Qershor 2020
Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell ka deklaruar sot se Bashkimi Evropian pret nga Qeveria e re serbe të ndërmarrë me shpejtësi reformat urgjente të nevojshme për pranimin e Serbisë në BE. Ai ka thënë...
Bota/Rajoni21 Qershor 2020
Pas njoftimit për tërheqje të pjesshme të trupave amerikane nga Gjermania janë rritur zërat për më shumë përgjegjësi evropiane në politikën e mbrojtjes. A munden evropianët ta marrin vetë në dorë sigurinë e tyre? Shoku...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.