×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  COVID-19 vazhdon të përhapet në Amerikën Latine përkundër masave të rrepta

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Pas bllokadave disamuajshe, mbylljes dhe distancës sociale, shumica e vendeve në Amerikën Latine dhe Karaibe po përballen me një rritje të rasteve me COVID-19, krizë ekonomike dhe dobësim për shkak të karantininimit.

  Pakënaqësitë sociale janë reflektuar në disa demonstrata kundër masave të karantinës, ndërkohë që zhurma tenxheresh dhe tiganësh janë dëgjuar në protestat në Argjentinë dhe Kolumbi.

  Argjentinë

  Edhe pse në Argjentinë do të përfundojnë 100 ditët e mbylljes të dielën, rritja eksponenciale e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që qeveria të marrë vendim për të shtrënguar masat duke filluar nga e hëna deri më 17 korrik në kryeqytetin Buenos Aires, epiqendrën e pandemisë.

  Masat kanë për qëllim kufizimin e lëvizjes dhe parandalimin e njerëzve nga përdorimi i transportit publik për të ndaluar përhapjen e virusit, i cili është rritur për shkak të mungesës së kontrollit.

  Mjekët parashikojnë që rastet e koronavirusit do të arrijnë kulmin në korrik, gjë që mund të jetë sfiduese për kapacitetet spitalore pasi infeksionet vazhdojnë të rriten me më shumë se 50.000 raste.

  Peru

  Autoritetet njoftuan se 43.000 njerëz indigjenë janë të ekspozuar ndaj virusit në rajonin e Amazonës.

  “Përhapja e shpejtë e COVID-19 në Amazonë vë në rrezik serioz shëndetin dhe jetën e rreth 43.000 qytetarëve që e identifikojnë veten si pjesë e popujve indigjenë Awajún, Keçua dhe Wampis, të cilët jetojnë në 389 bashkësi”, thuhet në një deklaratë nga Zyra e Ombudsmanit të Perusë, e cila raportoi 63 vdekje në mesin e popullatës indigjene.

  Peruja, vendi i parë në Amerikën Latine që vendos karantinën kombëtare dhe të detyrueshme për të ndaluar përhapjen e COVID-19, përfundoi 100 ditë mbyllje këtë javë. Megjithatë, Peruja është vendi i gjashtë në botë për nga numri i rasteve të konfirmuara, me më shumë se 270 mijë, dhe pothuajse 9.000 vdekje.

  Meksikë

  Presidenti Andres Manuel Lopez Obrador deklaroi të enjten se megjithëse feminizmi ka një kauzë të drejtë për të ndryshuar rolin e grave, tradita e grave që qëndrojnë në shtëpi për t’u kujdesur për anëtarët e moshuar të familjes është e rëndësishme në luftën kundër pandemisë. Këto komente ngjallën kritika si seksiste.

  Meksika ka tejkaluar 25.000 vdekje nga COVID-19 dhe 200.000 të infektuar, sipas Universitetit Johns Hopkins me qendër në SHBA. /AA/

  Përmes investimeve, KEDS iu ofron rreth 10 mijë banorëve të Vitisë stabilitet energjetik
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, gjatë ditës së sotme dhe të premten do të qëndrojë në Austri, ku do të...
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Policia hungareze ka arrestuar një shtetas kosovar pasi e kapi duke tentuar të kontrabandonte 11 kilogramë marihuanë në Hungari përmes kufirit serbo-hungarez....
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Si pasojë e aktivizimit të një pajisjeje shpërthyese në Cetinje të Malit të Zi, janë vrarë dy persona dhe tre të tjerë...
  Të tjera
  Lajme20 Qershor 2024
  Gjykata Supreme e Kosovës, përmes aktgjykimit të 27 majit 2024 e ka anuluar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë dhe atë të...
  Vip20 Qershor 2024
  Tayna dhe ish-menaxheri i saj Rinor Hykolli janë temë diskutimi në media rozë. Kënga e fundit e këngëtares është fshirë përsëri nga...
  Sport20 Qershor 2024
  Kroacia pësoi gol në minutën e 95-të nga Klaus Gjasula i Shqipërisë, në po të njëjtën mënyrë që realizuan vetë kundër Brazilit...
  Lajme20 Qershor 2024
  Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, për FrontOnline, thotë se partitë politike ka kohë që po tentojnë të jenë sa më afër qytetarëve,...
  Lajme20 Qershor 2024
  Në Bashkimin Evropian nuk ka pajtim të plotë për heqjen e masave ndëshkuese të vendosura ndaj Kosovës. Por, si kompromis pritet që...
  Lajme20 Qershor 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se mjeti që u gjet në rrugën “Shpëtim Robaj”, nuk ishte shpërthyes. Flora Ahmeti, zëdhënëse e Policisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.