×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Bolton: Trumpi paraqet rrezik për republikën, nuk do ta votoj në nëntor

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Bolton: Trumpi paraqet rrezik për republikën, nuk do ta votoj në nëntor

  Ish-këshilltari për siguri kombëtare i Donald Trumpit, John Bolton, ka thënë se kreu i Shtëpisë së Bardhë paraqet rrezik për vendin dhe rizgjedhja e tij në postin më të rëndësishëm të Shteteve të Bashkuara do ta vendoste vendin në një rrezik edhe më të madh.

  John Bolton gjithashtu tha se presidenti amerikan ka pak konsideratë për faktet dhe se vendimet e tij nuk janë të rrënjosura në filozofi, strategji të mëdha apo politikë, por lidhen vetëm me të ardhmen e tij politike, shkruan “Daily Mail”.

  I pyetur se si do ta mbajë mend historia presidentin e tanishëm të Shteteve të Bashkuara, Bolton tha: “Unë shpresoj se historia do ta mbajë mend si president me një mandat, që nuk e ka lëshuar vendin në mënyrë të pakthyeshme drejt një spiraleve të tatëpjetës.”

  Bolton shtoi se Donald Trump nuk është i përshtatshëm për pozitën që e ka dhe se i mungon aftësia për ta kryer atë punë, duke shtuar se ai nuk është republikan konservator.

  Ai gjithashtu tha se në zgjedhjet presidenciale nuk do ta votojë as Donald Trumpin, as Joe Bidenin e Partisë Republikane.

  Bolton e akuzoi presidentin se nuk di ta bëjë dallimin mes interesave kombëtare të Shteteve të Bashkuara dhe interesave personale.

  Ditëve të fundit, Bolton i ka dhënë disa intervista për medie për ta promovuar librin që Shtëpia e Bardhë është përpjekur t’ia bllokojë dhe të mos e lejojë botimin e tij.

  Po vjen “Cyber ZERO” eventi që jep përgjigje për çdo lloj kërcënimi online
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell tha se Bashkimi Evropian e dënon fuqishëm sulmin e Iranit kundër Izraelit, shkruan...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Mbretëria e Bashkuar ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, tha kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak në një deklaratë të...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Ministri i Jashtëm izraelit Israel Katz, bëri thirrje për unitet, pasi Irani nisi një sulm kundër Izraelit. “Ne të gjithë duhet të...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.