Lajme

Bilanci i COVID-19 në Kosovë: 2.542 të infektuar, 47 të vdekur dhe 1.148 të shëruar

Bilanci i COVID-19 në Kosovë: 2.542 të infektuar, 47 të vdekur dhe 1.148 të shëruar
08:04 | 28 Qershor 2020

Që nga 13 marsi kur u shënuan rastet e para me Covid-19 në Kosovë, 2.542 persona janë prekur nga kjo pandemi. Por që 1.148 janë shëruar plotësisht, ndërsa 47 kanë përfunduar me fatalitet.

Ky është njoftimi i ISKHPK-së:

Lexo Edhe:
Udhëzimet që duhet t’u përmbahen udhëtarët në Aeroportin e Prishtinës
Sot në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 207 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 96 raste pozitive. Sot më 27 qershor 2020, janë shëruar 92 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 1.394 raste, kurse raste aktive 1.148. Zbatimin e rekomandimeve të Institutit Kombëtar dhe Ministrisë së Shëndetësisë duhet ta bëjë çdo qytetar i Republikës së Kosovës, që të ruajë veten, të afërmit dhe të tjerët.

KEDS zë 156 persona duke e vjedhur energjinë elektrike për një javë

Të tjera