×
 • Lajme
 • Lajme

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore

  FrontOnline
  25 Nëntor 2022

  Në kuadër të fushatës 16 Ditët e Aktivizimit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore, KEDS e KESCO po organizojnë një sërë aktivitetesh dhe instalacionesh brenda hapësirave të ndërtesës, duke përdorur ngjyrën e portokalltë si simbol global të kësaj fushate.

  Përveç mesazheve vetëdijesuese, para hyrjes së ndërtesës është vendosur edhe një baner, në të cilin ftohen punonjësit tanë dhe konsumatorët të shkruajnë mesazhet e tyre kundër dhunës. Këtë herë fushata do të jetë shumë më gjithëpërfshirëse, meqë këtë muaj KESCO ka shpërndarë edhe fatura me mesazhe kundër dhunës.

  Për këtë, KEDS dhe KESCO i janë bashkuar thirrjes nga Ministria e Drejtësisë për të vendosur mesazhin vetëdijesues: “Thyeje heshtjen, raportoje dhunën”, në faturat e konsumatorëve, përgjatë  këtij muaji.

  Kjo fushatë botërore fillon sot më 25 nëntor, pikërisht në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave, ndërsa përfundon më 10 dhjetor, në Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, dhe këto data janë përzgjedhur për të kujtuar se të drejtat e grave janë të drejta të njeriut dhe ato duhet të promovohen e të mbrohen nga e gjithë shoqëria.

  Të gjithë ne, si shoqëri, duhet të kontribuojmë për adresimin dhe eliminimin e diskriminimit dhe t’i japim fund kësaj dukurie.

  KEDS dhe KESCO organizojnë çdo vit aktivitete të ndryshme gjatë fushatës globale kundër dhunës me bazë gjinore dhe janë promovues të vazhdueshëm të të drejtave të grave, duke qenë edhe nënshkrues të 7 parimeve të “UN Women” për arritjen e barazisë gjinore në vendin e punës.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Lajme14 Prill 2024
  Kryeministri Albin Kurti i ka kujtuar sot më 14 prill një grup dëshmorësh të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga fshatrat e zonës...
  Lajme14 Prill 2024
  Gerald Knaus nga Iniciativa Evropiane për Stabilitet, ka shprehur optimizën për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Ai pohoi se Strasburgun...
  Lajme14 Prill 2024
  Mjetet e sterilizuara i morën për përdorim. Ekipi i kirurgëve oral në Qendrën Klinike Stomatologjike Universitare të Kosovës, me to kryen implantin...
  Të tjera
  Lajme14 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot është takuar me deputetin kanadez, Rob Oliphant me të cilin kanë diskutuar për forcimin e marrëdhënieve...
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Shumica e kabinetit të luftës izraelite favorizon një përgjigje ndaj sulmit të mbrëmshëm nga Irani, por anëtarët janë të ndarë në shkallën...
  Lajme14 Prill 2024
  Lëvizja Vetëvendosje sot ka mbajtur mbledhjen e radhës së Këshillit të Përgjithshëm të saj. Kryetari i LVV-së njëherësh kryeministri Albin Kurt tha...
  Kronika14 Prill 2024
  Një veturë është përfshirë nga flakët sot në fshatin Gllarevë në magjistralen Pejë – Prishtinë. Këtë për Klankosova e bëri të ditur...
  Kronika14 Prill 2024
  Një aksident mes një veture dhe një motoçiklete ka ndodhur në rrugën Gjakovë-Pejë, nga ku ka mbetur i lënduar një person. Këtë ...
  Ekonomi14 Prill 2024
  Banorët e fshatit Shipitullë të Obiliqit po ankohen se KEK-u nuk ua ka kompensuar objektet nga të cilat duhet të largohen për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.