×
 • Lajme
 • Lajme

  Avokati tregon për hapat që do t’i ndjek tash Haga për rastin e Thaçit e Veselit

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Zyra e Prokurorit të Specializuar ka ngritur aktakuzë ndaj presidentit Hashim Thaçi, si dhe ndaj liderit të PDK-së, Kadri Veseli. Ata janë akuzuar për 100 vrasje të paligjshme ndaj luftës së fundit në Kosovë, raporton Front Online.

  Lidhur me ngritjen e kësaj aktakuze, avokati i akredituar nga Dhomat e Specializuara, Tahir Rrecaj për Front Online, ka folur për procedurat e ngritjes së aktakuzës e deri te përfundimi i procesit gjyqësore, ndaj tyre.

   

  “Procedurat janë të tilla që aktakuza i dorëzohet gjyqtarit të procedurës paraprake të Dhomave të Specializuara, i cili do ta shqyrtojë aktakuzën dhe do t`i shqyrtojë të gjitha provat të cilat prokurori i Dhomave të Specializuara, i`a ka bashkangjitur aktakuzës dhe të vlerësojë nëse aktakuza e meriton që të konfirmohet ose jo. Nëse konfirmohet aktakuza, paneli ose një trup gjykues i gjyqtarëve të Dhomave të Specializuara dhe vazhdohet me shqyrtimin gjyqësorë. Në rast se vlerëson se nuk ka prova të mjaftueshme, ose prova që duhet t`ia bashkëngjis prokurori i aktakuzës që nuk janë të besueshme, mund të hidhet aktakuza dhe të përfundoj aktakuza penale kundër tyre”, ka thënë ai.

  Rrecaj ka thënë që beson në pafajësinë e ish-pjesëtareve të UÇK-së.

  “Unë besoj pafundësisht në pafajësinë e tyre ashtu siç besoj edhe në pafajësinë e ish-pjesëtareve të UCK-së”, ka thënë ai./Front Online

  8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….
  Nga Rubrika
  Lajme22 Qershor 2024
  Forca e Sigurisë së Kosovës së shpejti do të jetë me aeroport ushtarak në afërsi të kufirit me Serbinë. Mirëpo njohësit e...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, ka bërë të ditur se në Ditën Memoriale të Komunitetit Egjiptian ka vizituar disa...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.