×
 • Lajme
 • Lajme

  Avokati i njohur kroat: Thaçi ka të drejtë, zbulimi i informacionit konfidencial u bë për të sabotuar një proces politik paqeje

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Avokati i njohur amerikan me origjinë kroate, Luka Misetic, ka thënë se Presidenti Thaçi ka të drejtë kur thotë se nuk e di nëse ishte intrigë apo rastësi, lëshimi i një aktakuze të pakonfirmuar, rrugës për në Shtëpinë e Bardhë. Sipas tij ky veprim ishte sabotim i një procesi politik paqeje

  Avokati i me origjinë kroate, i cili ka qenë edhe avokat i gjeneralit të famshëm kroat Ante Gotovina, ka reaguar ndaj fjalimit të Thaçit drejtuar publikut të gjerë që nga publikimi i propozim-aktakuzës nga Specialja, i cili ndër të tjera ka thënë se nuk e di nëse ka qenë rastësi apo ishte intrigë që në mes të rrugës drejt Shtëpisë së Bardhë doli njoftimi për një aktakuzë të pakonfirmuar.

  “Nuk e di a ishte rastësi apo ishte intrigë që – në mes të rrugës drejt Shtëpisë së Bardhë – doli njoftimi për një aktakuzë të pakonfirmuar.A thua ky do të jetë çmimi i fundit që duhet paguar për lirinë e Kosovës?”, është shprehur sot Thaçi ndër të tjera.

  Luka Misetic, tha se Thaçi ka të drejtë kur thotë kështu, sepse për drejtësinë ndërkombëtare akuzat për ndërhyrje politike për 30 vite kanë qenë thembra e Akilit.

  Ai tutje ka thënë se kjo lëvizje nga Jack Smith (Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale), për zbulimin e informacionit konfidencial u bë vetëm për të sabotuar një proces politik paqeje.

  Misetic e ka cilësuar si fillim të keq këtë veprim të Gjykatës Speciale.

  “Thaçi ka të drejtë. Thembra e Akilit për drejtësinë ndërkombëtare për gati 30 vjet ka qenë pretendimi për ndërhyrje politike. Pra, cila është lëvizja e parë e madhe e KSPO Jack Smith? Zbulimi i informacionit konfidencial vetëm për të sabotuar një proces politik paqeje. Fillim i keq për KSC.” ,ka shkruar Misetic në Twitter.

  Bigbrother Vip Kosova dhe Bigbrother Vip Albania në Artmotion
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Këtë të martë do të nënshkruhet marrëveshja për heqjen e vizave nga Izraeli për shtetasit e Kosovës. Lajmi është bërë i ditur...
  Lajme18 Qershor 2024
  Alon Ben-Meir, profesor i njohur amerikan, konsideroi se qeveritë në Kosovë, duke përfshirë edhe ekzekutivin aktual të liderit të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV),...
  Lajme18 Qershor 2024
  Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Humolli, për FrontOnline, deklaron se ka një tendencë që veteranët e UÇK-së, të paraqitën...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Lordi George Robertson, ish-Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s, nuk e përjashtoi mundësinë e përshkallëzimit të situatës në Ballkanin Perëndimor, kur solli në...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Kina po i ofronte Rusisë teknologji që po zgjat pushtimin rus të Ukrainës...
  Lajme18 Qershor 2024
  Udhëheqësit e Bashkimit Evropian përfunduan pa marrëveshje një diskutim të hënën se kush duhet të marrë postet kryesore të bllokut evropian për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), Faton Klinaku, për FrontOnline thotë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim do të mblidhet sot.Ky komision pritet që sot ta bëjë shqyrtimin e Projektligjit për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Mësimdhënësit, përveç arsimimit të nxënësve, kanë përgjegjësi edhe t’i edukojnë ata. Këtë, arsimtarët e realizojnë në orët e kujdestarisë, për të cilat...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.