×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Aty coronavirusi ‘bëri kërdinë’, por ky qytet brazilian mund të ketë arritur ‘imunitetin e tufës’!

  FrontOnline
  25 Shtator 2020

  Qyteti brazilian i Manaus, i cili u shkatërrua nga pandemia e Coronavirusit, mund të ketë pasur aq shumë të infektuar sa që popullsia e tij tani përfiton nga “imuniteti i tufës”, sipas një studimi preliminar.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, botuar në faqen e internetit medRxiv, studimi analizoi të dhënat e infeksionit me modelimin matematikor për të vlerësuar se 66 për qind e popullsisë kishin antitrupa ndaj coronavirusit të ri në Manaus, ku përhapja e pandemisë ishte aq e shpejtë sa edhe brutale.

  Kjo mund të ketë qenë e mjaftueshme për të arritur pragun e imunitetit të tufës, në të cilën mjaft anëtarë të një popullate janë imune ndaj një sëmundjeje që nuk mund të përhapet më në mënyrë efektive, thanë autorët e studimit, një grup prej 34 studiuesve brazilianë dhe ndërkombëtarë.

  “Shkalla jashtëzakonisht e lartë e infeksionit sugjeron që imuniteti i tufës luajti një rol të rëndësishëm në përcaktimin e madhësisë së epidemisë”, shkruajnë ata në studim, i cili ende nuk i është nënshtruar rishikimit të kolegëve.

  “Të gjitha shenjat tregojnë se ishte fakti i të qenit kaq i ekspozuar ndaj virusit që solli zvogëlimin e numrit të rasteve të reja dhe vdekjeve në Manaus”, ka thënë koordinatori i studimit, profesori i mjekësisë në Universitetin e Sao Paulos, Ester Sabino.

  I ndodhur në pyjet e Amazonës, Manaus ishte skena e imazheve të tmerrshme të spitaleve, varreve masive dhe kufomave të grumbulluara në kamionë frigoriferë kur pandemia ishte në kulmin e saj atje në maj.

  Por vdekjet në qytetin me 2.2 milion njerëz kanë rënë në mënyrë dramatike javët e fundit, në një mesatare prej vetëm 3.6 në ditë gjatë 14 ditëve të fundit.

  Manaus tani është një nga qytetet që po hapet më shpejt nga bllokimi në Brazil, vendi me numrin e dytë më të lartë të vdekjeve në të gjithë botën, pas Shteteve të Bashkuara, me gati 139,000 njerëz të vdekur.

  Kjo përfshin hapjen e shkollave, bizneseve, jetës së natës dhe teatrit të saj të famshëm të operas.

  Sidoqoftë, ekspertët e shëndetit paralajmëruan se përpjekja për të arritur imunitetin e tufave ishte një rrugë e rrezikshme për politikëbërësit ndërsa ekspertë të tjerë paralajmëruan që imuniteti ndaj virusit mund të jetë jetëshkurtër.

  Manaus ka regjistruar 2,462 vdekje nga COVID-19 dhe nëse do të ishte shtet, do të kishte shkallën e dytë më të lartë të vdekshmërisë në botë, me 100.7 vdekje për 100,000 popullsi.

  KESCO u certifikua me tri ISO Standarde
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti i Hungarisë miratoi sot ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke pastruar pengesën e fundit për vendin për t’u...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Teksa Shqipëria për pak ditë do të organizojë Samitin për Ukrainën, ministri i Punëve të Jashtme, Igli Hasani, në sesionin e 55...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Tirana do të jetë mikpritëse e dy samiteve më 28 dhe 29 shkurt. I pari do të mbahet të mërkurën e 28...
  Të tjera
  Lajme26 Shkurt 2024
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka reaguar pas konfirmimit se përfaqësues të BQK-së do të marrin pjesë në takimin e nesërm në...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Një burrë në Prizren ka raportuar se vetura e tij është vjedhur nga persona të panjohur. Por automjeti është gjetur i parkuar...
  Sport26 Shkurt 2024
  Fundjavën që shkoi, përfundoi xhiroja e 23-të e Bundesligas. Edhe pas kësaj jave, Bayer Leverkusen vazhdon të jetë lider. Leverkusen triumfoi përballë...
  Vip26 Shkurt 2024
  Si asnjëherë më parë në një studio televizive, Grida Duma ka rrëfyer për jetën personale e profesionale. Djali, siç thotë ajo, është...
  Vip26 Shkurt 2024
  Grida Duma është një prej grave që fuqishëm ka përkrahur gratë e tjera gjatë karrierës së saj politike, por edhe tash në...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Tirana do të jetë mikpritëse e dy samiteve më 28 dhe 29 shkurt. I pari do të mbahet të mërkurën e 28...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.