×
 • Lajme
 • Lajme

  Arrihet koalicioni gjithëshqiptarë në Bujanoc, serbët mbesin në opozitë

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Me insistimin e ministrit të Jashtëm të Shqipërisë, Gent Cakaj, liderët e partive politike shqiptare në Bujanoc janë bindur që ta nënshkruajnë marrëveshjen e përbashkët për ta drejtuar Komunën, duke e lënë kështu në opozitë SNS-në, partinë e presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, raporton portali “Front Online”.

  Marrëveshja është nënshkruar në selinë e Partisë Demokratike(PD), sipas së cilës kreu i kësaj të fundit, Nagip Arifi, do të zgjidhet kryetar i ri i Komunës së Bujanocit, përderisa Partia për Veprim Demokratik (PVD) do ta drejtoj Kuvendin Komunal. Poashtu, kreu i LPD-së, Shqiprim Musliu, do të zgjidhet nënkryetar i Komunës së Bujanocit.

  Përndryshe, liderët politik në Bujanoc ishin shumë afër marrëveshjes së koalicionit me partinë e Vuçiqit, por gjitha tentativat ranë poshtë me insisitimin e ministrit Cakaj.

  Shqiptarët poashtu do t’i kenë edhe tre deputetë në Parlamentin e ri të Serbisë.

  /Front Online/

   

  Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500
  Nga Rubrika
  Lajme15 Prill 2024
  Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se ekziston mundësia, siç tha ai falë avokimit francez, të shqyrtohet shtyrja e anëtarësimit të Kosovës...
  Lajme15 Prill 2024
  Thuhet qartë në Nenin 4 të Marrëveshjes së Ohrit se Serbia “nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare”....
  Lajme15 Prill 2024
  Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, është parë mëngjesin e sotëm teksa po hynë në Prokurorinë Speciale të Republikës së...
  Të tjera
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Pavarësisht sulmeve të Itranit ushtria izraelite vijon sulmet e saj në Rripin ne Gazës. Izraeli këmbëngul që sulmi i Iranit nuk do...
  Lajme15 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar vëllezërit Shkelzenin dhe Enverin në përvjetorin e përjetësimit. Haradinaj ka...
  Lajme15 Prill 2024
  Në shënim të Ditës së të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë, ndërtesa e Qeverisë së Republikës së...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Agjencia iraniane e lajmeve Tasnim thotë se aeroportet në kryeqytetin Teheran rifilluan fluturimet të hënën në orën 6 të mëngjesit me kohën...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Ndonëse kanë ardhur në ulje, vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri mbeten ndër më të lartat në Europë. Sipas INSTAT, në vitin...
  Lajme15 Prill 2024
  Ajo që ishte kuptuar kohë më parë nga burimet diplomatike të Rel-it, lidhur me rotacionin e madh të ambasadorëve të Bashkimit Evropian...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.