×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Apeli kthen për rigjykim rastin për drogë ndaj Saimir Tahirit

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Gjykata e Posaçme e Apelit për Korrupsion dhe Krim të Organizuar vendosi të premten të kthejë për rigjykim çështjen ndaj ish-ministrit Saimir Tahiri.

  Apeli vlerësoi se “në Gjykatën e Shkallës së Parë ishte ndryshuar cilësimi i veprës penale dhe ishte ngritur akuzë e re pa i lënë kohë të pandehurve të njihen me të, të mbrohen apo të paraqesin prova të reja”. Për këtë vendosi të prishë vendimin e dhënë nga kjo gjykatë dhe kthimin e çështjes për rigjykim me trupë tjetër gjykuese.

  Në Shkallën e Parë, ndaj ish-ministrit prokuroria pati kërkuar dënim me 12 vite burg për trafik droge dhe pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal.

  Mirëpo në shtator të vitit 2019, kur shpalli vendimin, gjykata e rikualifikoi akuzën dhe e dënoi atë me 5 vite burg për shpërdorim detyre, dënim që u kthye në 3 vite e 4 muaj shërbim prove për shkak të gjykimit të shpejtuar.

  Rreth një orë pasi iu komunikua vendimi, Tahiri doli përpara mediave ku tha se ishte marrë “vendim i padrejtë” dhe se “betejën për pafajësi” ai “do ta vijojë deri në fund”.

  “Pas 3 vitesh duhet të merrte një drejtim kjo çështje, rikthimi në pikën zero është padrejtësi, sipas aksiomës drejtësia e vonuar është drejtësi e munguar. Beteja fillon nga e para. Gjykata tha se prokuroria nuk ka zbatuar kërkesat e ligjit për ndjekjen penale, se cilat janë këto nuk e di,” – u shpreh Tahiri dukshëm i emocionuar.

  “Ju garantoj, nuk kam bërë asnjë faj, kam kusuret e mia në politikë, por kurrë nuk kam bërë faj. I ika edhe mandatit të deputetit për t’u përballur si qytetar dhe jo si ato vemjet që janë përballur si pushtetar me drejtësinë, por ju siguroj se këmbët e mia mbajnë dhe pa pushtet!” – tha ish-ministri teksa këmbënguli se nuk do t’i shkojë më çështjes së tij me “gjykim të shkurtuar”, por do ta kërkojë deri në fund “pafajësinë”.

  “Pothuajse çdo javë i dërgoja Presidentit letër për gjyqtarë që sipas drejtuesve të policisë kishin shkelur ligjin. Nuk kam bërë asnjëherë kompromis me askënd për atë që kam besuar,” – shtoi Tahiri duke rezervuar opinionet rreth “drejtësisë së re” me një koment të thjeshtë se gjyqtarët e çështjes së tij ishin “me veting”.

  Që prej fundit të vitit 2017-të, Tahiri është akuzuar nga prokuroria se në bashkëpunim me ish-drejtorin e policisë Vlorë, Jaeld Çela, ka favorizuar në së paku 4 raste grupin e Moisi Habilajt për të trafikuar drogë.

  Habilaj në vitin 2017 u dënua me 15 vite burg në Itali, por në muajin maj u kalua në arrest shtëpie pasi çështja e tij po rishqyrtohet në apel. /euronewsalbania/.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Një foshnje 9-muajshe ka vdekur në Spitalin e Përgjithshëm në Ohër. Kështu ka bërë të ditur SPB-Ohër, njofton Klankosova.tv. Në njoftim thuhet...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Kryesia e Bashkimit Demokratik për Integrim mbajti takim të jashtëzakonshëm në selinë në Tetovë. Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti thotë se LSDM...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ambasadori i Bosnje-Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Llagumxhija ka bërë të ditur se është arritur pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës...
  Lajme18 Maj 2024
  Këshilltari i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi, Klisman Kadiu, ka thënë se Serbia po vazhdon politikën e saj destruktive pa u ndëshkuar, ndërsa Kosova...
  Sport18 Maj 2024
  Ish sulmuesi i Arsenalit dhe Manchester Unitedit Robin van Persie ka marrë pozitën e trajnerit të skuadrës holandeze SC Heerenveen, duke nënshkruar...
  Lajme18 Maj 2024
  Në Objektin e Qeverisë, Kryeministri Albin Kurti dhe ministri i Financave, Hekuran Murati sot morën pjesë në konferencën për shënimin e fillimit...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka dhënë një njoftim zyrtar për megaoperacionin që goditi grupet kriminale në disa...
  Lajme18 Maj 2024
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Elmi Reçica komentoi deklaratën e presidentës Osmani se anëtarësimi i Kosovës në KIE mbetet vetëm çështje...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.