×
 • Lajme
 • Lajme

  Ambasasa e SHBA-së: Kosova të miratojë ligj të ngjashëm me vendet rajonit për martesat e gjinisë së njëjtë, mirëpresim debatet

  FrontOnline
  08 Korrik 2020

  Ambasada amerikane në Prishtinë e ka parë si hap pozitiv deklaratën e ministrit të Drejtësisë së Kodi i ri Civil i hap rrugë lejimit me ligj të martesave të së njëjtës gjini.

  Në një postim të Ambasadës në Facebook thuhet se procedimi i draftit të kodit civil në Kuvend është një hap në rrugën drejt sigurimit të barazisë për të gjithë qytetarët.

  “Hapi i djeshëm për dorëzimin e draftit të kodit civil në Parlament është një hap në rrugën e duhur për të drejtat e njeriut dhe barazinë për të gjithë”, thuhet aty.

  Dje ministri i Drejtësisë ka treguar se Kodi Civil i hap rrugë martesave të gjinisë së njëjtë dhe se po angazhohet për një ligj i vecantë që i lejon martesat e homoseksualëve. Ambasada amerikane e ka përshëndetur këtë nismë.

  “Ne po ashtu i përshëndesim planet e ministrit të Drejtësisë për të hapur debat mbi ligjin për bashkim të të njëjtës gjini, i ngjashëm me të shteteve të tjera të rajonit”, thuhet në një postim të ambasadës amerikane në Kosovë”, thuhet në postim.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Lajme18 Prill 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka treguar se bashkë me Ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, të mërkurën kanë...
  Lajme18 Prill 2024
  Presidentja Vjosa Osmani është nderuar nga Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi me Çmimin e Evropës “për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...
  Lajme18 Prill 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka bërë të ditur se zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviq është dërguar në...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, gjatë vizitës në Hagë zhvilloi një takim edhe me drejtorin e përgjithshëm të...
  Lajme18 Prill 2024
  Një autobus me udhëtarë i kompanisë Bici Com, në orët e hershme të mëngjesit të së enjtes, ka arritur në Kosovë nga...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministrat e Jashtëm të G7-së po takohen për të diskutuar luftërat në Lindjen e Mesme dhe Ukrainën në ishullin italian të Capri....
  Lajme18 Prill 2024
  Komuna e Lipjanit, ka mbajtur akademi përkujtimore me rastin e 25-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të kësaj komune, me ç’rast...
  Sport18 Prill 2024
  Andriy Lunin dikur ishte portieri i tretë i Real Madridit. Por, ukrainasi punoi fort dhe nuk u dorëzua asnjëherë për të arritur...
  Sport18 Prill 2024
  Falë paraqitjeve tejet të mira nën drejtimin e skuadrës së Romës, drejtuesit e klubit kanë vendosur ta mbajnë edhe më gjatë trajnerin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.