×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ambasada amerikane: Marrëveshja e Prespës shërben si model për botën

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Në përvjetorin e dytë të nënshkrimin të Marrëveshjes së Prespës, ambasada amerikane në Maqedoninë e Veriut e vlerëson këtë marrëveshje si historike.

  “Kjo marrëveshje, bashkërisht me përpjekjet e vendit për të zbatuar reforma kritike, zhbllokoi rrugën drejt anëtarësimin në NATO dhe fillimit të bisedimeve me BE-në”, shprehen nga ambasada.

  Nga ambasada shtojnë se me këtë marrëveshje ka rritur stabilitetin, sigurinë dhe prosperitetin në vend dhe në rajon dhe se në këto kohëra të papara, të kesh partner të fuqishëm është e paçmueshme.

  “Marrëveshja e Prespës shërben si model për botën, duke demonstruar se si t’i lëmë anash dallimet në të kaluarën për një të nesërme më të mirë’, thonë nga ambasada amerikane.

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Një incident tragjik ka ndodhur në një palestër në Kinë. Një 27-vjeçar ka humbur jetën në një aksident të tmerrshëm. Jeta e...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Nancy Faeser, Ministrja gjermane e Punëve të Brendshme njoftoi për vendosjen e kontrolleve kufitare në kufirin me Poloninë dhe Republikën Çeke. “Unë...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Policia norvegjeze ka arrestuar ish-komandantin e Wagnerit, Andrei Medvedev, me dyshimin për tentativë për një kalim të paligjshëm të kufirit në Rusi,...
  Të tjera
  Sport23 Shtator 2023
  Amir Rrahmani ka pësuar një lëndim në sfidën mes Sporting Bragës dhe Napolit që u zhvillua në mesjavë në kuadër të Ligës...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Të paktën dy persona humbën jetën të premten nga zjarret që shpërthyen në Siçilinë veriore. Sipas agjencisë së Mbrojtjes Civile dhe mediave...
  Sport23 Shtator 2023
  Cristiano Ronaldo shënoi dy gola për të ndihmuar Al-Nassr që të regjistrojë fitoren e radhës në Ligën Profesionale Saudite. Al-Nassr fitoi me...
  Sport23 Shtator 2023
  ‘Puzzle’ po fillon dalëngadalë të plotësohet. Konfirmime gjithnjë e më të rëndësishme po mbërrijnë në ofertën e dorëzuar drejt Suning Group nga...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë ditë më parë se zgjedhjet e parakohshme në Kosovë nuk i konvenojnë as qeverisë dhe...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka njoftuar se kanë përfunduar zgjedhjet edhe në 8 nëndegë në Prishtinë. Abdixhiku thotë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.