×
 • Lajme
 • Lajme

  Ahmeti thotë se do të fillojë restaurimi i Xhamisë së Vjetër në Prishtinë

  FrontOnline
  23 Korrik 2020

  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se kanë nënshkruar memorandum me TIKA dhe BIK për të restauruar Xhaminë e Vjetër në kryeqytet.

  Ai këtë e bëri të ditur me anë një komenti në rrjetin social Facebook që i bëri gazetarit të Klan Kosovës, Milot Hasimës.

  Hasimja kishte shkruar “Qu ba me Xhaminë më të vjetër në Prishtinë, që 3 vjet si jetime, shkun për lesh 300.000 e ki kërkush s’fol. PS: Hamami masanej, kush sfol”.

  Ndërsa Kryetari i Prishtinës i kishte thënë se “Qysh askush nuk foli. E kemi dërguar në prokurori krejt rastin, është ngrit aktakuzë dhe ka dënim (e që ka qenë shumë dënim i ultë). 500 mijë euro kanë qenë të transferuara nga Komuna tek Instituti. Prona është e BI. Kemi nënshkruar memorandum me Tika dhe BI, leja është marr përfundimisht nga Instituti dhe tash fillon restaurimi përfundimtar”.

  “Meqenëse është prone e BI, dhe objekt i trashëgimisë marrëveshja është bërë në mes të BIK dhe Tika. Ndërsa leja në Institut. Xhamia është më e vjetra në Ballkan jo veç në shehër 1392”.

  KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme23 Qershor 2024
  Arben Taravari është emëruar ministër i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut. Kështu ka njoftuar ai përmes një postimi në Facebook. Ai ka...
  Lajme23 Qershor 2024
  Sipas Prishtina Weather, 57mm të reshura u regjistruan në Prishtinë deri në orën 22:00. Në njoftim thuhet se të reshurat e gjithë...
  Lajme23 Qershor 2024
  Pesë udhëtarë janë evakuuar, pasi autobusi me të cilin udhëtonin e kishte të pamundur të qarkullonte shkaku i reshjeve të mëdha të...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.