Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Ahmeti thotë se do të fillojë restaurimi i Xhamisë së Vjetër në Prishtinë

  FrontOnline
  23 Korrik 2020

  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se kanë nënshkruar memorandum me TIKA dhe BIK për të restauruar Xhaminë e Vjetër në kryeqytet.

  Ai këtë e bëri të ditur me anë një komenti në rrjetin social Facebook që i bëri gazetarit të Klan Kosovës, Milot Hasimës.

  Hasimja kishte shkruar “Qu ba me Xhaminë më të vjetër në Prishtinë, që 3 vjet si jetime, shkun për lesh 300.000 e ki kërkush s’fol. PS: Hamami masanej, kush sfol”.

  Ndërsa Kryetari i Prishtinës i kishte thënë se “Qysh askush nuk foli. E kemi dërguar në prokurori krejt rastin, është ngrit aktakuzë dhe ka dënim (e që ka qenë shumë dënim i ultë). 500 mijë euro kanë qenë të transferuara nga Komuna tek Instituti. Prona është e BI. Kemi nënshkruar memorandum me Tika dhe BI, leja është marr përfundimisht nga Instituti dhe tash fillon restaurimi përfundimtar”.

  “Meqenëse është prone e BI, dhe objekt i trashëgimisë marrëveshja është bërë në mes të BIK dhe Tika. Ndërsa leja në Institut. Xhamia është më e vjetra në Ballkan jo veç në shehër 1392”.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme05 Qershor 2023
  Dëshmitari i shtatë (me kodin 1) është duke vazhduar dhënien e dëshmisë së tij, në gjykimin ndaj Pjetër Shalës, ku në seancën...
  Lajme05 Qershor 2023
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike ka bërë të ditur se për periudhën janar-maj të këtij viti, janë realizuar afro 40...
  Lajme05 Qershor 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku, ka thënë se kriminelët në veri të Kosovës “veçse dihen”. Çeku ka thënë se...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, ka thënë se Bashkimi Evropian është i gatshëm për një takim mes kryeministrit, Albin Kurti dhe presidentit...
  Lajme05 Qershor 2023
  Për mbajtjen e zgjedhjeve të reja lokale në veri të Kosovës – zonë e banuar me shumicë serbe – ka kushte si...
  Lajme05 Qershor 2023
  Partitë opozitare në Komunën e Prishtinës, kanë kërkuar seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit Komunal, e cila është caktuar për datën 8 qershor....
  Lajme05 Qershor 2023
  Shefja e Grupit Parlamentar, të LVV-së, Mimoza Kusari – Lila, e ka lënë hapur mundësinë për zgjedhje në veri, por sipas saj...
  Lajme05 Qershor 2023
  Një makinë e Policisë së Kosovës ka mbetur e bllokuar në mes të turmës së protestuesve në Zveçan. Siç raporton REL, protestuesit...
  Lajme05 Qershor 2023
  Partitë opozitare në Komunën e Prishtinës, kanë kërkuar seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit Komunal. Në këtë seancë e cila do të mbahet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.