×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Agjencitë Turistike në Maqedoni kërkojnë hapjen e tërësishme të kufijve

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Ne po përhapim historinë e Maqedonisë, kështu që ne kërkojmë hapjen e plotë të kufijve dhe prezantimin e protokolleve si në vendet e tjera evropiane, kërkuan sot Agjencitë Turistike në RMV, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Nga atje ata thonë se seria e kërkesave të reja është paraqitur me shkrim që nga 11 qershori, por që deri më tani askush nuk i ka informuar ato.

  “Nuk pajtohemi me atë që çdo qytetarë gjatë hyrjes në vend, të japin test negativë për coronovirusin jo më të vjetër se 72 orë dhe të qëndrimi 14-ditorë në karantinë. Ata gjithashtu kanë një vërejtje në lidhje me protokollin për autobusët, i cili kërkon shitjen e maksimum 50 përqind të vendeve. Pas këtyre kërkesave qëndrojnë 70 deri 100 agjenci turistike.

  “Sot jemi këtu dhe kundër këtij vendimi sepse askush nuk do të vijë tek ne në kushte të tilla, dhe as ndonjë nga turistët tanë nuk do të udhëtojë jashtë vendit. Kemi marrëveshje me partnerë të huaj që presin turistë nga ne, kemi klientët tanë që kanë paguar tashmë dhe presin kur mund të udhëtojnë sepse janë lëshuar vauçer, por nuk e dimë përgjigjen e kësaj pyetje”, tha Ana Marija Aleksova, përfaqësuese e Odës dhe pronare e një agjencie Turistike.

  The Victor vjen me këngë të re “Got U”
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ka mbërritur në Shqipëri për herë të parë për të marrë pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, nesër pret në një takim homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba. Takimi do...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të arrijë sonte në Shqipëri ku do të marrë pjesë në dy samite të rëndësishme, të...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.