×
 • Lajme
 • Lajme

  Adresimin e Covid-19 në legjislacion, Qeveria parasheh ta bëjë në fund të vitit të ardhshëm

  FrontOnline
  22 Korrik 2020

  Fundi i vitit të ardhshëm është parashikuar të jetë koha kur Kuvendi do të mund të miratojë ndryshimet në Ligjin për parandalimin dhe luftimin e Sëmundjeve Ngjitëse, të cilat do të adresojnë nevojat e dëshmuara nga pandemia e COVID-19. Madje një veprim që ende nuk është ndërmarrë lidhur me këtë proces, afati kohor i realizimit i është përshkruar në 6 muajt e parë të këtij viti.

  Bazuar në Koncept-dokumentin për sëmundje ngjitëse, i cili ka dalë në konsultim publik të hënën e kësaj jave dhe komentet për të do të priten vetëm deri të premten, miratimi i tij (koncept-dokumentit) do të bëhej në 3 muajt e parë të këtij viti. Finalizimi i Projektligjit për sëmundjet ngjitëse, në Qeveri është paraparë të bëhet në tre muajt e fundit të këtij viti, miratimi i tij në Qeveri në tre muajt e parë të vitit 2021 si dhe miratimi i tij në Kuvend tek në tre muajt e fundit të vitit 2021.

  Hartimi i një Ligji të veçantë për menaxhimin e COVID-19 ishte sugjerim i Gjykatës Kushtetuese. Ajo në vendimin e datës 31 mars, kishte shpallur antikushtetuese masat e Qeverisë Kurti për kufizim të lëvizjes së qytetarëve gjatë pandemisë dhe kishte konstatuar se Qeveria nuk mund të kufizojë asnjë të drejtë themelore të qytetarëve përmes vendimeve. Një gjë e tillë, sipas Kushtetueses, do të mund të bëhej vetëm nëse është e paraparë me një ligj të Kuvendit, raporton KOHA.

  Qeveria e edhe Ministria e Shëndetësisë kishin paralajmëruar që menaxhimin e COVID-19 do ta adresonin në Koncept-dokumentin për sëmundje ngjitëse dhe nuk kanë dhënë përkrahje për Projektligjin për parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19, që është iniciuar nga kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani dhe disa deputetë të tjerë. Tani kjo nismë ligjore është në procedurë të rregullt të shqyrtimit në Kuvend, pa përkrahjen e Qeverisë, e cila Projektligjin e ka konsideruar të panevojshëm. Partitë e pozitës në Kuvend nuk e kanë përkrahur që Projektligji të shqyrtohet në procedurë të përshpejtuar, prandaj për miratimin e tij duhen edhe rreth dy muaj.

  Big Brother VIP Albania në NimiTV
  Nga Rubrika
  Lajme23 Prill 2024
  Njësia për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsion në Ferizaj, pas ndërmarrjes së veprimeve hetimore për një periudhë kohore, njofton se ka...
  Lajme23 Prill 2024
  Njësia për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsion në Ferizaj, pas ndërmarrjes së veprimeve hetimore për një periudhë kohore, njofton se ka...
  Lajme23 Prill 2024
  Deputeti i Vetëvendosjes, Mefail Bajqinovci, është shprehur optimist se Kosova do të kalojë në Këshillin e Ministrave dhe se dërgimi i draft-statutit...
  Të tjera
  Lajme23 Prill 2024
  Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës i ka bërë thirrje mw 16 prill Komitetit të Ministrave që ta pranojë Kosovën si pjesëtare...
  Lajme23 Prill 2024
  Prokuroria Themelore në Prishtinë, ka njoftuar se ka inicuar rast në drejtim të veprës penale “ngacmimi seksual” ndaj profesorit të Universitetit të...
  Lajme23 Prill 2024
  Nga Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsioni për FrontOnline është deklaruar deputeti i PDK-së, Hajdar Beqa, lidhur me raportin e DASHI-it....
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, ka siguruar se nuk ka aspak plane për të zgjeruar programin e përbashkët të sigurisë...
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Në Serbi po qëndron për një vizitë Drejtori për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Michael Reiffenstuel. Në kuadër të...
  Lajme23 Prill 2024
  Lutfi Haziri, nënkryetari i LDK-së në një prononcim për Front Online ka folur lidhur me raportin e DASH-it, ku thuhet se Kosova...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.