×
 • Lajme
 • Lajme

  Abdullahu: Dikush nga presidenca e Kosovës do të duhej të ishte në SHBA

  FrontOnline
  01 Shtator 2020

  Analisti politik Faton Abdullahu konsideron se dikush nga Presidenca e Kosovës do të duhej të ishte pjesë e delegacionit të Kosovës i cili ka shkuar në SHBA.

  Sipas tij, delegacioni i Kosovës nuk mund të thuhet se është unik, as që u bë bashkë më në fund, sepse nuk treguan asgjë konkrete as pse janë nisur, as për çfarë janë dakorduar.

  Postimi i plotë:

  1) Parimisht është mirë që Ekipi Negociator udhëtoj në Uashington për të negociuar. Ka pasur edhe më keq, kur nga Qeveria Kurti takimi atje është paragjykuar si mos më keq. Por kjo është larg nga e mira e mjaftueshme.

  2) Delegacioni i Kosovës nuk mund të thuhet se është unik, as që u bë bashkë më në fund, sepse nuk na treguan asgjë konkrete as pse janë nisur, as për çfarë janë dakorduar.

  3) Mirë që nuk kanë shkuar atje ndaras se, mospajtimet e tyre dukeshin aq me nonsens sa që edhe një udhëtim ndaras për atje, do të dukej rrjedhë normale e këtij jo normaliteti ndërmjet partnerëve të koalicionit.

  4) Është jashtë çdo dyshimi se ky delegacion ka mundur të jetë më i vogël, por nuk është i tillë sepse është dashur të amortizohen hatërmbetjet e (mos) përfaqësimit të palëve të koalicionit.

  5) Këtij delegacioni i mungon plotësisht përvoja e dialogimit. Kjo është e frikshme deri në banalitet. Asnjëri prej tyre nuk e ka përvojën as të përafërt me atë çfarë e ka për shembull Presidenti i Serbisë.

  6) Duhet të mbesim me shpresë se mangësitë e Ekipit të Kosovës, do ti kompensoj Administrata Tramp, duke e mbrojtur Qeverinë e Kosovës nga gabimet e mundshme.

  7) Së paku në shenjë respekti Ekipi i Kosovës është dashur ta ketë dikend nga Presidenca. Blerim Shala e ka përvojën e duhur. Pse nuk u ftua askush nga ky institucion kur dihet se në këtë projekt amerikanë kohë më parë u nisën bashkë, nga Presidenca, z Thaçi e nga Qeveria z. Hoti.

  8) Është evidente se për vërejtje apo kundërshtime të çfarëdo natyre qofshin ato gjatë negocimit, ky delegacion e ka një karakteristikë unike, sepse mund t’i bëj ato vetëm pas bisedave të gjata telefonike ma ata që janë në Prishtinë e që e dirigjojnë këtë Ekip. Nonsens i pazakontë.

  Maca e zezë sjell super çmime ne Petrol Company!
  Nga Rubrika
  Lajme19 Maj 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri ka thënë se sundimi i ligjit dhe siguria e qytetarëve të Kosovës është në...
  Lajme19 Maj 2024
  Nënsekretarja amerikane për Diplomaci Publike, Liz Allen, ka takuar presidenten Vjosa Osmani në Prishtinë. Ambasada e SHBA-së në Kosovë, përmes një komunikate...
  Lajme19 Maj 2024
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka parashikuar që gjatë javës që vjen do të mbajë kryesisht mot i paqëndrueshëm në Kosovë. E hënë...
  Të tjera
  Lajme19 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka postuar fotografi në Facebook nga takimi me nënsekretaren e Departamentit të Shtetit për Çështje dhe Diplomaci...
  Lajme19 Maj 2024
  Forca Detare shqiptare dërgon anijen e dytë në operacionet e NATO-s. Forcat Detare të Shqipërisë kanë dërguar edhe anijen e dytë në...
  Lajme19 Maj 2024
  Sindikata e Policisë së Kosovës ka votuar të dielën për shkarkimin e kryetarit Imer Zeqiri. Për shkarkimin e tij, Zeqiri e kuptoi...
  Lajme19 Maj 2024
  Ka përfunduar vizita e prindërve të ish-presidentit Thaçi në Qendrën e Paraburgimit në Hagë. Babai dhe nëna e Thaçit ishin sot për...
  Lajme19 Maj 2024
  Ministria kroate e Mbrojtjes ka bërë të ditur se nesër do të mbahet ceremonia zyrtare e dërgimit në Kosovë të trupave të...
  Lajme19 Maj 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka ndarë një video nga takimi dhe konferenca e përbashkët me Nënsekretaren amerikane të Shtetit për Diplomaci Publike, Liz...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.