×
 • Lajme
 • Lajme

  Abazi thotë se Vuçiqi është përkrahës i gjenocidit: Nuk ka autoritetet të bisedojë me shqiptarë

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Anëtari i VV-së, Haki Abazi, ka bërë një reagim tjetër pas lajmit se presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, i është ngritur aktakuzë nga Gjykata Speciale. Ai po ashtu ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq është i përfshirë në gjenocidin në Bosnjë dhe në Kosovë.

  ‘’Vućić ka qenë ministër në qeverinë e Millosheviçit dhe ai është pjesë dhe përkrahës i gjenocidit në Bosnjë e Hercegovinë dhe ne Kosovë, ai ka deklaruar në Parlamentin e Serbisë se për një serb të vrarë duhet vrarë 100 boshnjakë.’’, ka thënë ai.

  Tutje ai thotë se Vuciq nuk autoritet të bisedojë me asnjë shqiptar, ndërsa ka shtuar se kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është jolegjitim.

  ‘’Me Vućic nuk ka autorizim asnjë autoritet e asnjë shqiptar që të negociojë e aq më pak një kryeministër kukull e përfaqësues ilegal të qeverisë jolegjitime.’’

  ‘’Lufta e UÇK ka qenë e drejtë dhe askush nuk mund ta akuzojë dhe gjykojë’’, shtoi ai.

  Vizitë në KEDS nga Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo
  Nga Rubrika
  Lajme20 Qershor 2024
  Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, për FrontOnline, thotë se partitë politike ka kohë që po tentojnë të jenë sa më afër qytetarëve,...
  Lajme20 Qershor 2024
  Në Bashkimin Evropian nuk ka pajtim të plotë për heqjen e masave ndëshkuese të vendosura ndaj Kosovës. Por, si kompromis pritet që...
  Lajme20 Qershor 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se mjeti që u gjet në rrugën “Shpëtim Robaj”, nuk ishte shpërthyes. Flora Ahmeti, zëdhënëse e Policisë...
  Të tjera
  Lajme20 Qershor 2024
  Minatorët e Trepçës, sërish kanë hyrë në grevë për arsye të ngjashme si herën e fundit – të njëjtëve s’u janë ekzekutuar...
  Lajme20 Qershor 2024
  Me një baner ku shkruante “Krejt dhe drejt nuk është kryeministër”, disa banorë të fshatit Shipitullë të Obiliqit, kanë protestuar para objektit...
  Lifestyle20 Qershor 2024
  Teksa termometri duket se është “çmendur” dhe temperaturat jashtë janë tepër të larta, me siguri që edhe ju jeni nga ata persona...
  Lajme20 Qershor 2024
  Kryeministri Albin Kurti, me ftesë të përfaqësuesit të posaçëm gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manual Sarrazin, dje ka qenë për vizitë në Portin...
  Lajme20 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka shprehur ngushëllime për ndarjen nga jeta të at Antonio Belushit. Ajo shprehet se Belushi mbrojti të...
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Policia hungareze ka arrestuar një shtetas kosovar pasi e kapi duke tentuar të kontrabandonte 11 kilogramë marihuanë në Hungari përmes kufirit serbo-hungarez....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.