×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  AAK-ja e përkrah ekipin negociator për dialogun me këto kushte!

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka mbajtur një konferencë për media lidhur takimin qe do të zhvillohen në Uashington për arritjen e një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, raporton Front Online.

  Ai tha se partia e tij AAK-ja, e përkrah delegacionin e Kosovës që do të jetë pjesë e këtij takimi.

  “Sot i`u kam ftuar për çështjen e dialogut. Kosova ka definim të këtij procesi. Parimi i parë është të mos diskutohen kufijtë, Parimi i dytë është se s`ka diskutim për një pushtet të tretë dhe parimi i tretë ruajtja e kushtetutshmërisë. Ne si AAK e përkrahim ekipin negociator të Kosovës në këtë dialog”, ka thënë ai.

  Ai tha se garanci për arritjen e një marrëveshje me njohje reciproke janë SHBA-të të cilat e udhëheqin këtë proces.

  “Një garanci për ne është se këtij dialogu i prijnë ShBA-te, e cila sa herë e ka përkrah Kosovën, proceset kanë pri përpara. Në takimin e ardhshëm presim njohje reciproke”, ka thënë lideri i AAK-së, raporton Front Online.

  I pyetur se a do të jetë pjesë e këtij ekipi dikush nga AAK-ja, Haradinaj tha se me siguri se edhe dikush nga partia e tij do të jetë pjesë e këtij ekipi.

  “Tani delegacioni është i institucioneve. Me siguri që në dialog do të jenë edhe personat e AAK-së që janë në Qeveri”, ka thënë tutje Haradinaj./Front Online

  Zyrtare: Dyshekët e Comoditas produktet më të eksportuara nga Kosova për vitin 2023, dyfish më shumë se tjerët
  Nga Rubrika
  Lajme18 Prill 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, në konferencën e sotme u pyet se si do të organizohet votimi të dielën në...
  Lajme18 Prill 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka treguar se bashkë me Ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, të mërkurën kanë...
  Lajme18 Prill 2024
  Presidentja Vjosa Osmani është nderuar nga Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi me Çmimin e Evropës “për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Me kërkesë të prokurorisë së Shkodrës gjykata e këtij qyteti ka vendosur sekuestro ndaj pasurive dhe bizneseve të shtetasit Ago Gjolaj. Në...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, gjatë vizitës në Hagë zhvilloi një takim edhe me drejtorin e përgjithshëm të...
  Lajme18 Prill 2024
  Një autobus me udhëtarë i kompanisë Bici Com, në orët e hershme të mëngjesit të së enjtes, ka arritur në Kosovë nga...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministrat e Jashtëm të G7-së po takohen për të diskutuar luftërat në Lindjen e Mesme dhe Ukrainën në ishullin italian të Capri....
  Lajme18 Prill 2024
  Komuna e Lipjanit, ka mbajtur akademi përkujtimore me rastin e 25-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të kësaj komune, me ç’rast...
  Sport18 Prill 2024
  Andriy Lunin dikur ishte portieri i tretë i Real Madridit. Por, ukrainasi punoi fort dhe nuk u dorëzua asnjëherë për të arritur...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.