×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  130 ditë betejë me koronavirusin, shpëton për mrekulli britanikja

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Një shtetase britanike luftoi me koronavirusin për 130 ditë, sipas “Daily Mail”.  Fatima Bridle ka kaluar të gjithë kohën në spital ku qëndroi  në ventilim për 105 ditë.

  Bridle u infektua në një udhëtim në Marok. Në fillim të marsit, 35 vjeçarja u kthye në Britani ku dhe zbuloi simptomat e para. Disa ditë më vonë u testua dhe rezultoi pozitive me Covid-19.

  Më vonë, gjendja e saj u përkeqësua duke e bërë në pamundur të merrte frymë vetë. Ajo u transferua menjëherë në repartin e kujdesit intensiv ku qëndroi në gjendje komë 40 ditë. 35 vjeçarja filloi të kishte vështirësi në frymëmarrje edhe pse mjekët arritën t’i shpëtojnë kapacitetin e mushkërive deri në 40 për qind.

  Ajo për momentin nuk është në gjendje të lëvizë për shkak të dobësimit të muskujve. Përdor karrocë për të lëvizur, por shpreson se ushtrimet do t’i ndihmojnë në forcimin  e muskujve.

  Mbretëria e Bashkuar është prekur më rëndë nga vendet e tjera europiane me Covid-19 dhe ndodhet në vendin e nëntë në botë për sa i përket numrit të të infektuarve – mbi 296 mijë persona dhe më shumë se 45.000 vitktima.

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Dy gjermano-rusë janë arrestuar në Gjermani nën dyshimet për spiunazh. Njëri prej tyre akuzohet se është pajtuar të kryejë sulme ndaj caqeve...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ligjvënësit amerikanë pritet të votojnë të një pako ndihmash për Izraelin, Ukrainën dhe Indo Paqësorin dhe një projektligj tjetër për prioritetet tjera...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Policia e Korçës ka bërë të ditur se një person është gjetur i pajetë mëngjesin e së enjtes në Drenovë të Korçës....
  Të tjera
  Sport18 Prill 2024
  Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola ka mbetur i zhgënjyer me eliminimin nga Liga e Kampionëve. “Citizens” i dhanë fund eksperiencës në...
  Sport18 Prill 2024
  Carlo Ancelotti është mjaft i lumtur me kualifikimin e Real Madridit në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. “Los Blancos” e eliminuan Manchester...
  Lajme18 Prill 2024
  Vrasja e dy grave brenda pesë ditëve ka shqetësuar edhe Rrjetin e Grupit të Grave. Adelina Berisha, nga Rrjeti i Grupit të...
  Kronika18 Prill 2024
  Është arrestuar një serb në Leshak, pasi i njëjti dyshohet se ka hyrë ilegalisht në Kosovë. Policia ka njoftuar se me vendim...
  Lajme18 Prill 2024
  Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismaili, është pritur në Departamentin e Thesarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, bashkë me...
  Kronika18 Prill 2024
  Është arrestuar një burrë në Fushë Kosovë pasi që i njëjti më 10 prill dyshohet se kishte sulmuar një person të cilit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.