Bota/Rajoni

​Rada Trajkoviq: Serbia si tavolinë suedeze, Vuçiq një kamerier që merr bakshish

​Rada Trajkoviq: Serbia si tavolinë suedeze, Vuçiq një kamerier që merr bakshish
11:08 | 16 Qershor 2020

Politikania serbe Rada Trajkoviq tha se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq nuk është një negociator i mirë, por e paraqiti Serbinë si një tavolinë suedeze nga e cila të gjithë marrin atë që duan, dhe ai është si një kamerier që merr një bakshish dhe e fut në xhep.

“Ai merr diçka për veten e tij nga çdo marrëveshje. A është kjo financiare apo një përpjekje me Amerikën për ta mbajtur atë në pushtet në mënyrë që ai të mos jetë përgjegjës për atë që ka bërë deri më tani,” deklaroi Trajkoviq për mediat serbe.

Ajo tha se duhet të gjendet një mënyrë për të privuar “qeverinë e dëmshme” nga legjitimiteti i saj dhe se çdo qytetar i përgjegjshëm nuk duhet të shkojë në zgjedhjet e ardhshme.

Trajkoviq vlerëson takimin në Shtëpinë e Bardhë në Uashington më 27 qershor si një udhëtim që nënkupton pranimin dhe nënshkrimin e marrëveshjes për Kosovën.

“Ajo që është problem për ne është që ajo mbahet më datën 27 para Vidovdanit ose mbase në Vidovdan për shkak të ndryshimit në zonat kohore. Nga ana tjetër, ne nuk e dimë se çfarë është në atë dokument, “tha Trajkoviq, duke shtuar se mos transparenca është diçka që nuk mund të ofrojë stabilitet në rajon.

Ndërsa e pyetur nëse kjo do të thotë se Vuçiq dhe Thaçi e kanë pranuar tashmë marrëveshjen. Ajo tha se “Amerika nuk pranon t’ju ftojë në Shtëpinë e Bardhë pa e pranuar atë”, dhe se kjo është mënyra si funksionon administrata amerikane. “

Ajo vlerësoi se një zgjidhje që nuk është një marrëveshje midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Evropës nuk është një zgjidhje që do të ofrojë stabilitet.

Sipas saj, përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, Mirosllav Lajçak, pas vizitës së tij në Prishtinë, ka shumë të ngjarë të vijë në Beograd me një paralajmërim që duhet të merret seriozisht.

Trajkoviq shtoi se Serbia është në një situatë shumë të vështirë dhe se mesazhi i kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emmanuel Macron është thelbësor.

Sipas saj, një kompromis nënkupton gjithmonë zgjidhje të dhimbshme, dhe në këtë rast do të nënkuptonte një zgjidhje që do të stabilizonte si serbët, ashtu edhe shqiptarët.

“Çdo gjë që shqiptarët do të fitonin më pak se pavarësia do të shkaktonte destabilizim. Çdo gjë që shteti serb dhe serbët do të marrin, mendoj, do të shkaktojë destabilizim,” tha Trajkoviq, duke shtuar se zgjidhja është një projekt për të cilin duhet të diskutohet.

Siç theksoi ajo, duhet të fillohet me diçka që përfshin projekte për pajtimin e serbëve dhe shqiptarëve, duke arritur një marrëveshje për lirinë e lëvizjes, bashkëpunim institucional, mbi të gjitha në luftën kundër krimit dhe korrupsionit.

Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita

Të tjera