×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Rada Trajkoviq: Serbia si tavolinë suedeze, Vuçiq një kamerier që merr bakshish

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Politikania serbe Rada Trajkoviq tha se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq nuk është një negociator i mirë, por e paraqiti Serbinë si një tavolinë suedeze nga e cila të gjithë marrin atë që duan, dhe ai është si një kamerier që merr një bakshish dhe e fut në xhep.

  “Ai merr diçka për veten e tij nga çdo marrëveshje. A është kjo financiare apo një përpjekje me Amerikën për ta mbajtur atë në pushtet në mënyrë që ai të mos jetë përgjegjës për atë që ka bërë deri më tani,” deklaroi Trajkoviq për mediat serbe.

  Ajo tha se duhet të gjendet një mënyrë për të privuar “qeverinë e dëmshme” nga legjitimiteti i saj dhe se çdo qytetar i përgjegjshëm nuk duhet të shkojë në zgjedhjet e ardhshme.

  Trajkoviq vlerëson takimin në Shtëpinë e Bardhë në Uashington më 27 qershor si një udhëtim që nënkupton pranimin dhe nënshkrimin e marrëveshjes për Kosovën.

  “Ajo që është problem për ne është që ajo mbahet më datën 27 para Vidovdanit ose mbase në Vidovdan për shkak të ndryshimit në zonat kohore. Nga ana tjetër, ne nuk e dimë se çfarë është në atë dokument, “tha Trajkoviq, duke shtuar se mos transparenca është diçka që nuk mund të ofrojë stabilitet në rajon.

  Ndërsa e pyetur nëse kjo do të thotë se Vuçiq dhe Thaçi e kanë pranuar tashmë marrëveshjen. Ajo tha se “Amerika nuk pranon t’ju ftojë në Shtëpinë e Bardhë pa e pranuar atë”, dhe se kjo është mënyra si funksionon administrata amerikane. “

  Ajo vlerësoi se një zgjidhje që nuk është një marrëveshje midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Evropës nuk është një zgjidhje që do të ofrojë stabilitet.

  Sipas saj, përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, Mirosllav Lajçak, pas vizitës së tij në Prishtinë, ka shumë të ngjarë të vijë në Beograd me një paralajmërim që duhet të merret seriozisht.

  Trajkoviq shtoi se Serbia është në një situatë shumë të vështirë dhe se mesazhi i kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emmanuel Macron është thelbësor.

  Sipas saj, një kompromis nënkupton gjithmonë zgjidhje të dhimbshme, dhe në këtë rast do të nënkuptonte një zgjidhje që do të stabilizonte si serbët, ashtu edhe shqiptarët.

  “Çdo gjë që shqiptarët do të fitonin më pak se pavarësia do të shkaktonte destabilizim. Çdo gjë që shteti serb dhe serbët do të marrin, mendoj, do të shkaktojë destabilizim,” tha Trajkoviq, duke shtuar se zgjidhja është një projekt për të cilin duhet të diskutohet.

  Siç theksoi ajo, duhet të fillohet me diçka që përfshin projekte për pajtimin e serbëve dhe shqiptarëve, duke arritur një marrëveshje për lirinë e lëvizjes, bashkëpunim institucional, mbi të gjitha në luftën kundër krimit dhe korrupsionit.

  NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në një video të siguruar nga RTK, Millan Radoiçiqi, udhëheqësi i agresionit të grupit terrorist të armatosur të Serbisë më 24 shtator...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimin e Bankës Qendrore të Kosovës për ndalimin e dinarit ndonëse nuk e quan të “keq”, megjithatë për ish-diplomatin Blerim Canaj, i...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka pritur në takim emisarin gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin. LDK ka njoftuar se në takim...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore e Prishtinës, ua ka vazhduar edhe për dy muaj, Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës, të cilët dyshohen për...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se ka shpallur konkurs për kadetë korrektues, ku kërkohen 113 kadetë. Aplikimi për pozitën e Zyrtar...
  Sport27 Shkurt 2024
  Trajnerit të Interit, Simone Inzaghi ia kanë vënë syrin tri skuadrat angleze, Manchester United, Chelsea dhe Liverpooli. 47-vjeçari ka kontratë me Nerazzurrët...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mediat kanë nisur të përmendin shpesh së fundmi sesi më të pasurit e botës po përgatiten për fundin e botës, duke shtuar...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) është duke vazhduar me përkrahjen e saj ndaj Ukrainës. Në një njoftim të lëshuar nga Ministria...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Emisari BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak ka njoftuar për takimet e zhvilluar sot në Bruksel me kryenegociatorin serb, Petar Petkovic, dhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.