×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Pasardhësi i mundshëm i Angela Merkel dështon në zgjedhjet lokale

  FrontOnline
  13 Shtator 2020

  Demokratët e krishterë gjermanë janë fituesit e zgjedhjeve lokale në landin Nordrhein-Westfalen, sipas sondazheve të zgjedhjeve të dielën, por morën më pak vota sesa në zgjedhjet e mëparshme, të cilat mund të prishin ambiciet e Armin Laschet për të pasuar kancelaren Angela Merkel në krye të Gjermanisë.

  Kryeministri aktual i Nordrhein-Westfalen, Armin Laschet paraqitet si një kandidat për të vazhduar politikën e kancelares gjermane dhe në zgjedhjet lokale ai shpresonte të përmirësonte rezultatin e Bashkimit Demokristian (CDU) dhe kështu të forconte shanset për të marrë partinë në zgjedhjet e partisë në dhjetor.

  Por sondazhet e daljes së televizionit WDR tregojnë se mbështetja për CDU ka rënë 1.5 për qind që nga zgjedhjet e fundit lokale të mbajtura më 2014, në një total prej 36 për qind.

  Socialdemokratët (SPD) fituan 23.5 për qind, me rënie 7.9 për qind, ndërsa Të Gjelbrit janë të tretët me 19 për qind, me 7.3 për qind më shumë se gjashtë vjet më parë.

  Hulumtimet tregojnë se votuesit e konsiderojnë të keq menaxhimin e Laschet me pandeminë COVID-19 në këtë shtet federal më të populluar gjerman.

  Më shumë se 14 milionë njerëz kishin të drejtë të votonin në zgjedhjet e këshillit të qytetit të dielën.

  CDU mban një kongres partie në dhjetor për të zgjedhur një udhëheqës të ri dhe fituesi mund të jetë kancelari i ardhshëm gjerman.

  Merkel, e cila ndodhet në pushtet që nga viti 2005, ka njoftuar se nuk do të kandidojë përsëri në zgjedhjet federale, të cilat duhet të mbahen më së voni deri në tetor 2021.

  Zgjedhjet e sotme tregojnë se Laschet ka një rrugë të vështirë përpara nëse dëshiron të bëhet kryeministër. Një shumicë e gjermanëve, 31 për qind, duan Markus Soeder, udhëheqës i partisë motër bavareze të CSU, për kancelarin e ardhshëm, tregoi një sondazh i Bild am Sonntag në fillim të shtatorit.

  Në vendin e dytë është ministri i Shëndetësisë Jens Spahn me 14 për qind mbështetje, i treti është Friedrich Merz me 13 për qind, dhe në vendin e katërt Laschet me tetë për qind.

  Vetë Markus Soeder deri më tani nuk ka treguar interes për postin e kancelarit, kështu që ai tha për Frankfurter Allgemeine Zeitung se “vendi i tij është në Bavari”.

  Punime në rrjet, KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Një person i vuri zjarrin vetes të premten jashtë gjykatës së Nju Jorkut, ku po zhvillohej gjyqi historik ndaj ish-presidentit Donald Trump,...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Ndihmëssekretari i Byrosë për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike i Departamentit të Shtetit Amerikan, James O’Brien, nesër do qëndrojë në Beograd. Ai madje...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Ka dështuar për të tretën herë, nisja e gjyqit të themelit për 19 të pandehurit në dosjen e ashtuquajtur si “Plumbi i...
  Të tjera
  Sport19 Prill 2024
  Berat Gjimshiti zhvilloi një tjetër paraqitje mbresëlënëse me Atalantën në UEFA Europa League  në sfidën e dytë çerekfinale ndaj Liverpoolit, aty ku...
  Lajme19 Prill 2024
  Prokuroria Themelore në Prishtinë të enjten dorëzoi në Gjykatën Themelore në Prishtinë kërkesën për caktim të masës së paraburgimit ndaj Edin Nevzadit, administrator...
  Ekonomi19 Prill 2024
  Shqipëria ka njohur një rritje të fortë të importit të fruta-perimeve gjatë këtij viti. Të dhënat tregojnë, se Shqipëria bleu rreth 70...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Ogranizata e Kombeve të Bashkuara kanë dënuar shkatërrimin e qëllimshëm të pajisjeve mjekësore të Gazës, shkruan BBC, përcjell klankosova.tv “Misionet e fundit...
  Lajme19 Prill 2024
  Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi ka thënë se stërvitjet ushtarake të Serbisë, të quajtura “Vorbulla 2024”, paraqesin shqetësim për institucionet...
  Lajme19 Prill 2024
  Policia e Kosovës ka arrestuar sot në Ferizaj një shtetas të Maqedonisë së Veriut, i cili ishte në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.