×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Lipjani gati për fillimin e vitit të ri shkollor

  FrontOnline
  13 Shtator 2020

  Pas pothuajse gjashtë muajsh nesër në Kosovë nxënësit do t’iu kthehen bankave të tyre shkollore.

  Procesi mësimor është mbajtur online për shkak të shpërthimit të pandemisë në mesin e muajit mars.

  MASH ka vendosur që viti i ri shkollor të fillojë në dy faza, edhe atë duke filluar prej datës 14 shtator dhe 21 shtator.

  E në Komunën e Lipjanit thonë se janë bërë të gjitha përgatitjet që ky proces të fillojë sa më mirë.

  Kryetari Imri Ahmeti ka bërë të ditur se nesër, më 14 shtator, nxënësit në arsimin para-fillor, fillor, klasat e gjashta dhe klasat e dhjeta fillojnë mësimin në masat dhe kushtet e kërkuara.

  Ai ka thënë se shkollat e Komunës së Lipjanit janë të gatshme për fillimin e vitit të ri shkollor 2020/2021 sipas udhëzuesve, protokolleve dhe manualeve zyrtare të hartuara nga MASH, MSH, IKSHPK, ku është bërë edhe dezinfektimi i të gjitha shkollave.

  “DKA ka kryer të gjitha obligimet si furnizimi me maska, termometër, dezinfektues, stickers, postera, mjete higjienike dhe materiale tjera të nevojshme për fillimin e vitit të ri shkollor, ndërkohë që janë krijuar task-forcat në të gjitha shkollat e Komunës së Lipjanit”, ka thënë Ahmeti.

  Për më tepër, ai ka bërë të ditur se Drejtoria Komunale e Arsimit (DKA) në Lipjan konform situatës së krijuar do të raportojë në MASH për shkollat e kësaj komune.

  “Apeloj te të gjithë prindërit që të kenë kujdes për fëmijët e tyre, në rast se ju paraqitet ndonjë problem shëndetësor të mos i dërgojnë fëmijët në shkollë dhe të njoftojnë përgjegjësit e shkollës. Gjithashtu, gjatë dërgimit të fëmijëve në shkollë të vendosin maskat dhe të mbajnë distancën konform rekomandimeve të IKSHPK-së, MSH-së dhe MASH-it”, shkruan Ahmeti në Facebook.

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme18 Maj 2024
  Kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi ka kujtuar në përvjetorin e shtatë të vdekjes, ish-kryetarin e kësaj komune, Agim Kikaj. Në një postim...
  Lajme18 Maj 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka deklaruar se regjimi i Millosheviqit që ka kryer gjenocid në Kosovë ka dhunuar rreth...
  Lajme18 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka konfirmuar se kanë ndërmarrë të gjitha masat për informim dhe ndalim në të gjitha vendkalimet kufitare dhe drejtoritë...
  Të tjera
  Sport18 Maj 2024
  FC Ballkani e ka mbrojtur titullin e kampionit të Kosovës duke mposhtur në udhëtim Llapin, derisa fitore të shtunën shënuan edhe Gjilani,...
  Lajme18 Maj 2024
  Sot në rrugën “Dëshmorët e Hereqit” në Gjakovë, policia ka identifikuar dhe ndaluar dy automjete, ngasësit e të cilave bënin gara shpejtësie....
  Lajme18 Maj 2024
  Gramos Agusholli nga Lëvizja Vetëvendosje tregon se si parti janë të gatshëm të shkojnë në zgjedhje kurdo që kryeministri të merret vesh...
  Lajme18 Maj 2024
  Partitë politike në Kosovë po kërkojnë zgjedhje të parakohshme. Ditë më parë kryeministri Albin Kurti u bëri ftesë opozitës për takim, në...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ambasadori i Bosnje-Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Llagumxhija ka bërë të ditur se është arritur pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.