×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Hoti: Nuk ka pezullim të lobimit për njohje të shtetit të Kosovës

  FrontOnline
  24 Korrik 2020

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka deklaruar se nuk është pezulluar lobimi për njohje të shtetit të Kosovës, por vetëm janë dakorduar me partnerët ndërkombëtarë që anëtarësimi shtetit tonë në organizatat ndërkombëtare të bëhet bashkë me ata.

  Hoti i bëri këto komente në seancën e Kuvendit lidhur me dialogun Kosovë-Serbi, seancë kjo e cila po vazhdon.

  “Nuk ka pezullim të aktiviteteve tona, jemi dakroduar me partnerët tanë që anëtarësimi jonë në organizatat ndërkombëtare të bëhet bashkë me ta, bashkë me partnerët tanë ndërkombëtar. Kjo është e vërteta”.

  Hoti ka shtuar se zëvendësministrat janë zëvendësues dhe këshilltarë të tij dhe për këtë arsye kanë qenë në Bruksel, bashkë me të.

  “Unë jam në kordinim me presidentin dhe kuvendin për këtë proces të dialogut. Kuvendi jeni ju deputet, thuani jo procesit të dialogut, unë do ta ndërpres procesin e dialog, nxjerreni ju një platformë se sit ë sillem unë në atë dialog, unë do ta respektojë atë platformë por për mua është Kushtetuta, asgjë tjetër”.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Lajme20 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të takohen në Bruksel më 26 qershor, për të zhvilluar...
  Lajme20 Qershor 2024
  Ka dështuar mbledhja e Komisionit Hetimor Parlamentar lidhur me nivelin e menaxhimit të marrëdhënies së punës të anëtarëve të Shërbimit të Jashtëm...
  Lajme20 Qershor 2024
  Gjykata Supreme e Kosovës, përmes aktgjykimit të 27 majit 2024 e ka anuluar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë dhe atë të...
  Të tjera
  Vip20 Qershor 2024
  Ya Nina është një nga reperet relativisht të reja në industrinë e muzikës, ndonëse ajo po gjithnjë e më shumë po merr...
  Lajme20 Qershor 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka njoftuar se ka marrë pjesë  në përmbyllje të punimeve të seancës së 11-të plenare...
  Lajme20 Qershor 2024
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Ferat Shala ka njoftuar se nga data 14 qershor, në minierën e Stantërgut është ndërprerë procesi...
  Lajme20 Qershor 2024
  Çmimet e ujit të pijes mund të rriten në ditët në vazhdim. Përpos rritjes së vazhdueshme të çmimeve të produkteve, rreth 170...
  Lajme20 Qershor 2024
  Kryenegociatori i Kosovës për dialogun me Serbinë, Besnik Bislimi, ka thënë se Kosova është një shtet i cili synon anëtarësimin në OKB,...
  Sport20 Qershor 2024
  Kombëtarja e Francës e ka nisur me fitore Kampionatin Evropian pasi mposhti Austrinë me rezultat minimal 1-0. Francezët u frikësuan kur ylli...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.