×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zvicra vendos rregulla të reja për hyrje dhe për karantinë

  FrontOnline
  31 Gusht 2020

  Që nga sot, e hënë, 31 gusht, Sekretariati Shtetëror për Migracion ka forcuar politikat e tij për hyrje në Zvicër dhe kërkesën për karantinë.

  Çfarë e shtyri SEM të zbatojë rregullat e reja?

  Masat e reja janë duke u zbatuar, sepse shumë udhëtarë nga vendet “në rrezik” janë përpjekur të shmangin rregullat e hyrjes dhe karantinës, duke kaluar nëpër kombe “të sigurta”.
  Për shembull, shumë udhëtarë nga vendet që janë në listën e rrezikut të lartë të qeverisë, kanë kryer një fluturim me ndalesë në një komb, i cili cilësohet ‘i sigurt’ , për të cilin nuk ekziston kufizim hyrje ose rregulla karantine.

  Çfarë ndryshon nga e hëna?

  Sipas SEM, më nuk do të jetë e mundur të hysh në Zvicër nga një vend me rrezik të lartë pëmes një fluturimi tranzit përmes një vendi jo me rrezik të lartë”.

  Sipas rregullave të reja që përcaktojnë rregullat e hyrjes, do të shikohet vende prej nga je nisur dhe jo vendi ndalues.

  Për shembull, njerëzit që kthehen në Zvicër nga Shtetet e Bashkuara, që konsiderohet të jenë një vend me rrezikshmëri të lartë, nuk mund të kalojnë më tranzit përmes një kombi ‘të sigurt’, si Kanada ose një shtet Shengen për të shmangur karantinën.

  Me të njëjtën shenjë, vendi i nisjes përcakton nëse udhëtarët mund të hyjnë fare në Zvicër.

  Po për pasagjerët nga ‘vendet e treta’?

  Njerëzit që fluturojnë nga zonat e aprovuara, përfshirë Japoninë, Australinë dhe Zelandën e Re, mund të vazhdojnë të hyjnë në Zvicër, edhe nëse duhet të ndryshojnë aeroplanët në një vend në listën e rrezikut të lartë, sepse nuk ka fluturime direkte.

  * Kushti i vetëm është që ata të mos e lënë zonën e tranzicionit ndërkombëtar në aeroportin në të cilin ndalen – që ata të mos hyjnë në të vërtetë me vendin me rrezik të lartë ”, thuhet në njoftimin e SEM.

  “Kjo rregullore e re synon të parandalojë njerëzit të anashkalojnë kërkesat e hyrjes duke udhëtuar nëpër vende jo në listën e rrezikut të lartë”,

  Cili është ndryshimi midis dy listave të ndryshme të koronavirusëve me rrezik të lartë të Zvicrës?

  Siç shpjegoi The Local në një artikull të 19 gushtit, lista e parë është menduar kryesisht për të huajt që dëshirojnë të vijnë në Zvicër – turistë, njerëz që dëshirojnë të vizitojnë të afërmit në Zvicër, ose shtetas të huaj që kërkojnë punë.

  E dyta është e drejtuar më shumë drejt banorëve të Zvicrës që duan të udhëtojnë jashtë vendit dhe duhet të dinë se cilat kushte ekzistojnë pas kthimit të tyre.

  Si kujtesë, kufizimet e udhëtimit nuk bazohen në shtetësinë, por në vendbanimin.

  Përmes investimeve, KEDS iu ofron rreth 10 mijë banorëve të Vitisë stabilitet energjetik
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Shtatë persona, mes të cilëve edhe dy mjekë të spitalit të Onkologjisë dhe zëvendësdrejtoresha e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Një burrë u rrëzuar dhe pësoi sulm në zemër në një kazino në Singapor, pasi fitoi xhekpotin prej 3.5 milionë dollarë. Viktima...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Premtimi i Tubimit Kombëtar, partisë së ekstremit të djathtë për t’i ndaluar personat me dy shtetësi nga disa punë shtetërore në Francë...
  Të tjera
  Lajme25 Qershor 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, e ka filluar vizitën zyrtare në Strasburg të Francës. Në njoftimin e lëshuar...
  Vip25 Qershor 2024
  Jennifer Lopez ka udhëtuar në Evropë me aeroplan komercial pas disa goditjeve financiare dhe anuloi turneun e saj mes probleme martesore me...
  Sport25 Qershor 2024
  Holanda dhe Austria zhvillojnë ndeshjet e tyre të fundit në kuadër të fazës së grupeve në Euro 2024, përkatësisht Grupin D. Ndeshja...
  Lajme25 Qershor 2024
  Është hapur sërish grupi “Albkings”, i cili po publikon foto e video intime, por edhe të dhënat personale të grave e vajzave....
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Në raundin e tretë të referendumeve kombëtare, të planifikuar për 22 shtator 2024, qytetarët zviceranë do të votojnë për reformën e pensioneve...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Policia ka hapur zjarr ndaj protestuesve jashtë parlamentit të Kenias teksa ata tentuan të sulmonin ndërtesën ndërsa deputetët brenda miratuan një legjislacion...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.