×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zvicra u vë “vijë të kuqe” edhe 15 shteteve

  FrontOnline
  22 Korrik 2020

  Zvicra ka shtuar edhe 15 shtete në listën e atyre që vlerësohen si të rrezikshmërisë së lartë, shkaku i pandemisë COVID-19. Ndërsa nga kjo listë ka larguar Suedinë e Bjellorusisë. Lajmi është bërë i ditur nga autoritetet shëndetësore të Zvicrës në konferencë për media.

  Në listën e re janë shtuar Bosnja dhe Mali i Zi, raportojnë mediet në Ballkan.

  Personat që vijnë nga shtetet në listë duhet të vetizolohen për dhjetë ditë.

  Kjo vlen edhe për shtetet e reja në këtë listë, edhe nëse ata kanë udhëtuar në këto shtete para futjes së shteteve në listën e kuqe. Janë definuar edhe kriteret për futjen e shteteve në këtë listë. Nëse shifra e infeksioneve të reja për 100 mijë banorë në ato shtete gjatë 14 ditëve është më tepër se 60 atëherë futet në listë.

  Në listë deri më tash ishin 29 shtete, përfshirë Kosovën. Numri në mesnatë do të rritet në 42. Ka gjasa të futet në të ardhmen edhe Spanja, është thënë, nga autoritetet në Zvicër. Ato njëkohësisht kanë njoftuar se 6.000 persona janë në vetizolim pasi kanë ardhur nga vendet e rrezikshmërisë.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Një person i vuri zjarrin vetes të premten jashtë gjykatës së Nju Jorkut, ku po zhvillohej gjyqi historik ndaj ish-presidentit Donald Trump,...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Ndihmëssekretari i Byrosë për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike i Departamentit të Shtetit Amerikan, James O’Brien, nesër do qëndrojë në Beograd. Ai madje...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Ka dështuar për të tretën herë, nisja e gjyqit të themelit për 19 të pandehurit në dosjen e ashtuquajtur si “Plumbi i...
  Të tjera
  Lajme19 Prill 2024
  Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, ka konfirmuar arrestimin nga policia serbe të shtetasit kosovar dhe asaj britanike, Sadik...
  Sport19 Prill 2024
  Berat Gjimshiti zhvilloi një tjetër paraqitje mbresëlënëse me Atalantën në UEFA Europa League  në sfidën e dytë çerekfinale ndaj Liverpoolit, aty ku...
  Lajme19 Prill 2024
  Prokuroria Themelore në Prishtinë të enjten dorëzoi në Gjykatën Themelore në Prishtinë kërkesën për caktim të masës së paraburgimit ndaj Edin Nevzadit, administrator...
  Ekonomi19 Prill 2024
  Shqipëria ka njohur një rritje të fortë të importit të fruta-perimeve gjatë këtij viti. Të dhënat tregojnë, se Shqipëria bleu rreth 70...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Ogranizata e Kombeve të Bashkuara kanë dënuar shkatërrimin e qëllimshëm të pajisjeve mjekësore të Gazës, shkruan BBC, përcjell klankosova.tv “Misionet e fundit...
  Lajme19 Prill 2024
  Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi ka thënë se stërvitjet ushtarake të Serbisë, të quajtura “Vorbulla 2024”, paraqesin shqetësim për institucionet...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.