×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  “Zgjime italiane”, izolimi nga pandemia që shënjoi jetën e secilit prej nesh

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Historitë janë ndërtuar gjithmonë rreth një kafeje, kanë lindur dashuritë, janë marrë vendime të rëndësishme, kanë lindur ide të ndritshme dhe shpesh herë janë përcaktuar lamtumira të pakthyeshme.

  Në kohën e karantinës, shumë njerëzve u mungonte shkëmbimi i gjesteve, përsëritja e zakoneve të shtrenjta.

  Sa prej nesh kanë ndjerë dëshirën, të paktën një herë, që të largohen nga shtëpia për të vizituar një mik dhe më pas të tërhiqen në mënyrë instiktive, duke e ditur që nuk mund ta bëjnë këtë.

  Mendja jonë udhëtonte nëpër vendet më të dashura që kemi frekuentuar, imagjinuam sikur mund të qëndronim prapë bashkë,  të flasim, të përqafohemi me njëri-tjetrin dhe të na thoshin si gjithmonë: “Të ofroj një kafe”.

  Ndiheshim të bashkuar ndërsa Covid na kishte ndarë.

  Kjo është arsyeja se pse kjo fotografi e Abruzzo Costanzo D’Angelo nuk është thjesht një imazh, por momenti i jetës të cilin e ka njohur e gjithë bota.

  Zgjimi i italianëve është emri që ai pagëzon foton dhe në fakt kjo është historia të gjithëve ne.

  Një imazh që të pushton zemrën, pasi na sjell në mendje momentet e dëshpërimit dhe izolimit të detyruar, pavetëdija universale e një njerëzimi që duhet të kthehet në normalitet.

  Zyrtare: Dyshekët e Comoditas produktet më të eksportuara nga Kosova për vitin 2023, dyfish më shumë se tjerët
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Liderët e Grupit të Shtatë (G7) vendeve më të industrializuara nuk e diskutuan fare propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për paqe...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Një avion luftarak rus e shkeli shkurtimisht hapësirën ajrore të Suedisë në lindje të ishullit baltik, Gotland, të premten dhe u konfrontua...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  MPB njofton se në territorin e Shkup gjatë ditës dhe natës së kaluar janë sanksionuar 132 drejtues mjetesh, nga të cilët 12...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.